Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Cassini Imaging Team

Na tomto skvostném snímku ze stínu Saturnu je zřídka viděná nádhera. Snímek pořídila sonda Cassini 17. října 2012 při svém 174. oběhu a noční strana planety s prstenci je vidět z perspektivy 19 stupňů pod rovinou prstenců ze vzdálenosti skoro 800 000 kilometrů se Sluncem téměř přímo za planetou. Zpracovaná mozaika ve falešných barvách obsahuje 60 snímků pořízených přes infračervené, červené a fialové filtry. Zezadu silně osvětlené prstence se jeví mimo planetu jasné, ale tmavé v siluetě proti plynovému obru. Nad středem je vidět, jak odrážejí slabé, skoro strašidelné světlo na vrcholky mračen, zatímco Saturn vrhá svůj vlastní stín na prstence. Na podobném snímku ze sondy Cassini z roku 2006 je vidět i planeta Země jako vzdálená bleděmodrá tečka. Na této scéně jsou místo toho vidět ledové měsíce Enceladus (blíže k prstencům) a Tethys pod prstenci vlevo.

Štítky: Saturn, Prstence, Night, Backlit, Sunlight


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »