Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Cassini Imaging Team

Na tomto skvostném snímku ze stínu Saturnu je zřídka viděná nádhera. Snímek pořídila sonda Cassini 17. října 2012 při svém 174. oběhu a noční strana planety s prstenci je vidět z perspektivy 19 stupňů pod rovinou prstenců ze vzdálenosti skoro 800 000 kilometrů se Sluncem téměř přímo za planetou. Zpracovaná mozaika ve falešných barvách obsahuje 60 snímků pořízených přes infračervené, červené a fialové filtry. Zezadu silně osvětlené prstence se jeví mimo planetu jasné, ale tmavé v siluetě proti plynovému obru. Nad středem je vidět, jak odrážejí slabé, skoro strašidelné světlo na vrcholky mračen, zatímco Saturn vrhá svůj vlastní stín na prstence. Na podobném snímku ze sondy Cassini z roku 2006 je vidět i planeta Země jako vzdálená bleděmodrá tečka. Na této scéně jsou místo toho vidět ledové měsíce Enceladus (blíže k prstencům) a Tethys pod prstenci vlevo.

Štítky: Saturn, Prstence, Night, Backlit, Sunlight


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »