Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Cassini Imaging Team

Na tomto skvostném snímku ze stínu Saturnu je zřídka viděná nádhera. Snímek pořídila sonda Cassini 17. října 2012 při svém 174. oběhu a noční strana planety s prstenci je vidět z perspektivy 19 stupňů pod rovinou prstenců ze vzdálenosti skoro 800 000 kilometrů se Sluncem téměř přímo za planetou. Zpracovaná mozaika ve falešných barvách obsahuje 60 snímků pořízených přes infračervené, červené a fialové filtry. Zezadu silně osvětlené prstence se jeví mimo planetu jasné, ale tmavé v siluetě proti plynovému obru. Nad středem je vidět, jak odrážejí slabé, skoro strašidelné světlo na vrcholky mračen, zatímco Saturn vrhá svůj vlastní stín na prstence. Na podobném snímku ze sondy Cassini z roku 2006 je vidět i planeta Země jako vzdálená bleděmodrá tečka. Na této scéně jsou místo toho vidět ledové měsíce Enceladus (blíže k prstencům) a Tethys pod prstenci vlevo.

Štítky: Saturn, Prstence, Night, Backlit, Sunlight


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »