Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Cassini Imaging Team

Na tomto skvostném snímku ze stínu Saturnu je zřídka viděná nádhera. Snímek pořídila sonda Cassini 17. října 2012 při svém 174. oběhu a noční strana planety s prstenci je vidět z perspektivy 19 stupňů pod rovinou prstenců ze vzdálenosti skoro 800 000 kilometrů se Sluncem téměř přímo za planetou. Zpracovaná mozaika ve falešných barvách obsahuje 60 snímků pořízených přes infračervené, červené a fialové filtry. Zezadu silně osvětlené prstence se jeví mimo planetu jasné, ale tmavé v siluetě proti plynovému obru. Nad středem je vidět, jak odrážejí slabé, skoro strašidelné světlo na vrcholky mračen, zatímco Saturn vrhá svůj vlastní stín na prstence. Na podobném snímku ze sondy Cassini z roku 2006 je vidět i planeta Země jako vzdálená bleděmodrá tečka. Na této scéně jsou místo toho vidět ledové měsíce Enceladus (blíže k prstencům) a Tethys pod prstenci vlevo.

Štítky: Saturn, Prstence, Night, Backlit, Sunlight


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »