Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Ve stínu Saturnu se objevují nečekané divy. Kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu se v roce 2006 po dobu asi 12 hodin pohroužila do stínu této obří planety a ohlédla se zpátky k zatmělému Slunci. Sonda Cassini uviděla pohled jiný než všechny ostatní. Za prvé, noční strana Saturnu je vidět částečně osvětlená světlem odráženým svými vlastními majestátními prstenci. Dále, prstence samotné se jeví v siluetě proti Saturnu tmavé, ale jsou dosti jasné, pokud pohled míří mimo Saturn, neboť mírně rozptylují sluneční světlo, jak je patrné na zvýrazněném barevném snímku. Saturnovy prstence září tak moc, že byly dokonce objeveny prstence nové, i když jsou na tomto snímku těžko vidět. Ovšem do velkých podrobností je vidět Saturnův prstenec E, který utváří nově objevené ledové fontány na měsíci Enceladus a je zcela vnějším nahoře viditelným prstencem. V dálce je vlevo těsně nad jasnými hlavními prstenci vidět skoro zanedbatelná bleděmodrá tečka Země.

Štítky: Saturn, Země, Cassini


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »