Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Ve stínu Saturnu se objevují nečekané divy. Kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu se v roce 2006 po dobu asi 12 hodin pohroužila do stínu této obří planety a ohlédla se zpátky k zatmělému Slunci. Sonda Cassini uviděla pohled jiný než všechny ostatní. Za prvé, noční strana Saturnu je vidět částečně osvětlená světlem odráženým svými vlastními majestátními prstenci. Dále, prstence samotné se jeví v siluetě proti Saturnu tmavé, ale jsou dosti jasné, pokud pohled míří mimo Saturn, neboť mírně rozptylují sluneční světlo, jak je patrné na zvýrazněném barevném snímku. Saturnovy prstence září tak moc, že byly dokonce objeveny prstence nové, i když jsou na tomto snímku těžko vidět. Ovšem do velkých podrobností je vidět Saturnův prstenec E, který utváří nově objevené ledové fontány na měsíci Enceladus a je zcela vnějším nahoře viditelným prstencem. V dálce je vlevo těsně nad jasnými hlavními prstenci vidět skoro zanedbatelná bleděmodrá tečka Země.

Štítky: Saturn, Země, Cassini


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »