Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 47: Rozvoj výtrysku z mladé hvězdy

Uznání: NASA, ESA, & P. Haritgan (Rice U.)

Hvězdy zůstávají tam kde jsou. Mlhoviny se zdají pořád stejné. Den po dni. Rok za rokem. Vzhledem k obrovským astronomickým vzdálenostem není ani u rychle se pohybujících objektů během lidského života vidět změna jejich vzhledu. Typicky. Nedávnou nádhernou vyjímkou je supersonický výtrysk (jet) ve hvězdotvorné oblasti Herbig Haro 47. HH 47 je tak blízko a výtrysky se pohybují tak rychle, že snímky z Hubblova kosmického dalekohledu od roku 1994 do roku 2008 kombinované do zrychleného filmu ukazují rozvoj tohoto silného výtrysku. Nahoře je vidět, jak ze vznikající hvězdy vystřelují výtrysky do vzdálenosti přesahující 10 000 krát vzdálenost Země - Slunce rychlostmi přes 150 km/s. Studium vývoje těchto výtrysků dává odpovědi nejenom jak vzniká hvězda uvnitř HH 47, ale i jak před miliardami let hvězdy jako je naše Slunce vznikaly. HH 47 se nachází asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Plachty (Vela).

Štítky: Star-formation, Výtrysk, Video, HH 47


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »