Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale Bopp nad průsmykem Val Parola

Uznání a copyright: A. Dimai, (Col Druscie Obs.), AAC

Velká kometa roku 1997, kometa Hale-Bopp, byla mnohem jasnější než hvězdy v okolí. Byla vidět dokonce i navzdory jasným světlům měst. Daleko od městských světel ovšem dokázala uspořádat opravdu skvělou podívanou. Zde je kometa Hale-Bopp vidět nad průsmykem Val Parola v Dolomitech kolem Cortiny d'Ampezzo v Itálii. Modrý iontový ohon komety Hale-Bopp tvoří ionty z kometárního jádra, které odfoukává sluneční vítr. Bílý prachový ohon se skládá z větších částic prachu z jádra, které odtlačuje tlak slunečního světla a které obíhají za kometou. Pozorování ukázala, že se jádro komety Hale-Bopp otočí jednou za 12 hodin. Příští rok se očekává, že do vnitřní sluneční soustavy "spadne" kometa, jejíž největší jasnost může Hale-Bopp podstatně předčit.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013
Původní odkazy na snímky pro jednotlivé měsíce: 12, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12.
Přednášky Skvělé snímky vesmíru roku 2012: RJN 3. ledna ve Filadelfii & JTB 4. ledna v New York City.

Štítky: Comet Hale Bopp, Ion tale, Dust tale


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »