Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Lickovou observatoří

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Tento nádherný úplněk byl vidět vycházet z dobře vybraného místa 7. března při západu Slunce nad Mount Hamilton, východně od San Jose v Kalifornii. Měsíční kotouč lemuje historickou Lickovu observatoř, která je usazena na vrcholu hory 4200 stop (1,26 km) vysoko. Jak observatoř, tak Měsíc odrážejí teplé barvy slunečního světla (světlo Měsíce je odraženým slunečním světlem) filtrovaného dlouhým průchodem atmosférou. Atmosférická refrakce podstatně přispěla k zubatému a zelenému okraji Měsíce. Tento březnový úplněk je též znám jako žížalový úplněk. Na tomto snímku teleobjektivem je vlevo vidět kopule Nickelova dalekohledu Lickovy observatoře. Velká kopule vpravo chrání Lickův velký 36 palcový refraktor.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Moonrise, Lick observatory


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »