Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Lickovou observatoří

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Tento nádherný úplněk byl vidět vycházet z dobře vybraného místa 7. března při západu Slunce nad Mount Hamilton, východně od San Jose v Kalifornii. Měsíční kotouč lemuje historickou Lickovu observatoř, která je usazena na vrcholu hory 4200 stop (1,26 km) vysoko. Jak observatoř, tak Měsíc odrážejí teplé barvy slunečního světla (světlo Měsíce je odraženým slunečním světlem) filtrovaného dlouhým průchodem atmosférou. Atmosférická refrakce podstatně přispěla k zubatému a zelenému okraji Měsíce. Tento březnový úplněk je též znám jako žížalový úplněk. Na tomto snímku teleobjektivem je vlevo vidět kopule Nickelova dalekohledu Lickovy observatoře. Velká kopule vpravo chrání Lickův velký 36 palcový refraktor.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Moonrise, Lick observatory


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »