Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Představujeme kometu ISON

Uznání a copyright: Ligustri Rolando

Mohla by se tato slabá skvrnka zjasnit do jedné vůbec kdy z nejjasnějších komet? Je to možné. Nebo by se místo toho kometa mohla při přiblížení ke Slunci rozpadnout, nebo zjasnit jen málo. Nicméně nadšení pozorovatelé oblohy už po celém světě hučí jak v úle o optimističtejších spekulacích, že nově objevená kometa C/2012 S1 (ISON) by mohla koncem roku 2013 vyvinout spektakulární ohon nebo se jasností krátce přiblížit jasnosti Měsíce. Kometa ISON je nyní velice slabá a na snímku nahoře má 18. magnitudu. Kometu objevili před více než týdnem v Rusku Vitalij Něvský (Bělorusko) a Artyjom Novičonok (Rusko), nyní je mezi drahami Saturnu a Jupiteru a směřuje ke Slunci. Počátkem října 2013 projde velice blízko Marsu a možná bude viditelná i pro marťanská vozítka a družice. Zdá se, že kometa ISON dosáhne postavení olizovače Slunce, jelikož koncem listopadu projde ve vzdálenosti pouhého slunečního průměru od Slunce. Cokoliv přežije potom projde v blízkosti Země koncem prosince 2013. Astronomové na celém světě budou tuto špinavou sněhovou kouli sledovat, aby jí lépe porozuměli a pochopili, jak se může vyvinout během příštích 15 měsíců.

Štítky: Kometa, Sluneční soustava, ISON


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »