Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážka galaxií v NGC 6745

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration
Acknowledgment: Roger Lynds (KPNO/NOAO) et al.

Galaxie normálně takto nevypadají. NGC 6745 ve skutečnosti ukazuje výsledek srážky dvou galaxií, která probíhá stovky miliónů let. Už mimo digitálně zaostřenou fotografii nahoře dole vpravo je vidět menší galaxie, která se pohybuje pryč. Ta větší galaxie na snímku nahoře bývala spirální galaxie, ale nyní je poničená a jeví se jako pekuliární. Tvary obou galaxií znetvořila gravitace. I když je dost pravděpodobné, že se žádné hvězdy z obou galaxií přímo nesrazily, tak plyn, prach a okolní magnetické pole vzájemně působí přímo. Je vidět, že v uzlíku plynu vytaženém z větší galaxie vpravo dole začaly vznikat hvězdy. NGC 6745 měří asi 80 tisíc světelných let a nachází se asi 200 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, NGC 6745


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »