Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážka galaxií v NGC 6745

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration
Acknowledgment: Roger Lynds (KPNO/NOAO) et al.

Galaxie normálně takto nevypadají. NGC 6745 ve skutečnosti ukazuje výsledek srážky dvou galaxií, která probíhá stovky miliónů let. Už mimo digitálně zaostřenou fotografii nahoře dole vpravo je vidět menší galaxie, která se pohybuje pryč. Ta větší galaxie na snímku nahoře bývala spirální galaxie, ale nyní je poničená a jeví se jako pekuliární. Tvary obou galaxií znetvořila gravitace. I když je dost pravděpodobné, že se žádné hvězdy z obou galaxií přímo nesrazily, tak plyn, prach a okolní magnetické pole vzájemně působí přímo. Je vidět, že v uzlíku plynu vytaženém z větší galaxie vpravo dole začaly vznikat hvězdy. NGC 6745 měří asi 80 tisíc světelných let a nachází se asi 200 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, NGC 6745


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »