Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7023: Mlhovina Kosatec

Uznání a copyright: Tony Hallas

Tato mračna mezihvězdného plynu a prachu rozkvetla ve vzdálenosti 1300 světelných let jako jemné okvětní lístky v plodném poli hvězd v souhvězdí Kefeus. Někdy se nazývá jako mlhovina Kosatec, je katalogizována jako NGC 7023, ale není jedinou mlhovinou na obloze, která evokuje obrazy květin. Tento pozoruhodný snímek ukazuje rozsah barev a symetrií mlhoviny Kosatec do pozoruhodných podrobností. Uvnitř Kosatce prašný mlhovinný materiál obklopuje mladou, žhavou hvězdu. Dominantní barvou jasnější reflekční mlhoviny je modrá, což je charakteristická barva prachových zrn, které odrážejí světlo hvězdy. Centrální filamenty prachových mračen září slabou červenou fotoluminiscencí, jelikož některá prachová zrna efektivně přeměňuje neviditelné ultrafialové světlo hvězd do viditelného červeného světla. Infračervená pozorování ukazují, že tato mlhovina může obsahovat komplexní polycyklické aromatické uhlovodíkové molekuly známé jako PAH. Jasná modrá část Kosatce měří asi 6 světelných let.

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, Ngc7023, Iris Nebula, Photoluminesence, Ere


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »