Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Břeh dávné řeky na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Na Marsu byl nalezen důkaz dávné řeky. Vozítko Curiosity narazilo na neobvyklé povrchové útvary, které se silně podobají břehům řek na Zemi. Například na snímku nahoře je vidět malý převislý výstupek, který byl zřejmě vytvořen vodní erozí pod ním. Zdá se, že struktura výčnělku odpovídá sedimentárnímu konglomerátu, vysušenému pozůstatku mnoha menších kamínků slepených dohromady. Pod výčnělkem jsou četné malé oblázky, které byly zřejmě vyhlazeny v kdysi tekoucím řičním proudu. Oblázky nejspíš spadly do koryta, když břeh zerodoval. Vpravo nahoře je zakroužkován také větší kámen, který byl zřejmě také vyhlazen erozí v proudu vody. Vozítko Curiosity na své cestě k průzkumu neobvyklého spojení tří různých druhů krajiny už objevilo několik důkazů suchých koryt řek na Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Stream


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »