Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Břeh dávné řeky na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Na Marsu byl nalezen důkaz dávné řeky. Vozítko Curiosity narazilo na neobvyklé povrchové útvary, které se silně podobají břehům řek na Zemi. Například na snímku nahoře je vidět malý převislý výstupek, který byl zřejmě vytvořen vodní erozí pod ním. Zdá se, že struktura výčnělku odpovídá sedimentárnímu konglomerátu, vysušenému pozůstatku mnoha menších kamínků slepených dohromady. Pod výčnělkem jsou četné malé oblázky, které byly zřejmě vyhlazeny v kdysi tekoucím řičním proudu. Oblázky nejspíš spadly do koryta, když břeh zerodoval. Vpravo nahoře je zakroužkován také větší kámen, který byl zřejmě také vyhlazen erozí v proudu vody. Vozítko Curiosity na své cestě k průzkumu neobvyklého spojení tří různých druhů krajiny už objevilo několik důkazů suchých koryt řek na Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Stream


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »