Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 188 a Ocas pulce

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Bill Snyder (Heavens Mirror Observatory)

Na tomto skvělém pohledu z Hubblova archívu je na pozadí vzdálených galaxií vidět narušenou spirální galaxii Arp 188, neboli Ocas pulce. Tento kosmický pulec je asi 420 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Draka (Draco). Pro oči přitažlivý ocas měří asi 280 tisíc světelných let a vykazuje hmotné kupy jasných modrých hvězd. Jednou z možností je, že kompaktnější vetřelecká galaxie přešla zprava doleva před Arp 188 a gravitační přitažlivostí byla odmrštěna dokola za Ocas pulce. Slapové síly při tak těsném přiblížení vytáhly ze spirální galaxie hvězdy, plyn a prach, a to vše pak vytvořilo nádherný ocas. Odhaduje se, že samotná vetřelecká galaxie leží asi 300 tisíc světelných let za Ocasem pulce a lze ji vidět přes spirální ramena v popředí vpravo nahoře. Galaxie Ocas pulce bude následovat své pozemské jmenovce a jak bude stárnout, tak svůj ocas nejspíš ztratí, přičemž hvězdy z ocasu vytvoří menší satelity velké spirální galaxie.
Oprava: Na chybu v překladu v poloze galaxie za Ocasem pulce upozornil Martin Čejka.

Štítky: Galaxie, Arp 188, Galaxy collision, Merger


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »