Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superbouře Sandy od vzniku k pevnině

Uznání: NASA, GOES-13 Satellite

Byl to vůbec největší hurikán vůbec kdy zaznamenaný v Atlantském oceánu. Cena devastace je stále neznámá. Nahoře je video superbouře Sandy pořízené družicí Země GOES-13 během 8 dní od konce října, kdy hurikán vznikal, získával na síle, postupoval přes Karibik, pohyboval se nahoru Atlantickým oceánem podél amerického pobřeží až udělal neobvyklý obrat na západ, v New Jersey dosáhnul pevniny, otočil se přes Pennsylvánii k severu a poté se rozpadl při pohybu na severovýchod nad severovýchodem Spojených Států a Kanady. Ačkoliv byly vichry Sandy silné a nebezpečné, možná ještě ničivější bylo vzedmutí vody hnané na pevninu před Sandy, přičemž toto vzedmutí zaplavilo pobřežní oblasti, ulice a části podzemní dráhy v New York City. Části bouře o rozpětí až 1500 kilometrů pocítily dokonce státy tak daleko na západě jako je Wisconsin. I když hurikán Sandy mohl vzniknout téměř kdykoliv, tak jsou obavy, že se velké bouře jako byla Sandy mohou stát běžnější, pokud bude vzrůstat povrchová teplota vod v Atlantiku a tak zvyšovat jejich sílu.

Štítky: Atmosféra, Mračna, Hurricane


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »