Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Methone: Hladký vejčitý měsíc Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Proč má tento měsíc tvar hladkého vejce? Kosmická sonda Cassini v květnu uskutečnila svůj první průlet kolem malého Saturnova měsíčku Methone a objevila, že měsíc nemá žádné zřejmé krátery. Krátery jsou obvykle způsobeny impakty a na každém, do podrobností zobrazeném měsíci, asteroidu a jádru komety byly vidět, ovšem až dosud. Dokonce i Země a Titan mají krátery. Hladkost a vejčitý tvar tohoto měsíce o průměru 3 km by mohly být způsobeny schopností povrchu Methone se posunout - něco, co by mohlo nastávat, pokud by byl měsíc pokryt hlubokou vrstvou jinak neviditelné suti. Pokud by tomu tak bylo, tak k podobným objektům ve Sluneční soustavě patří Saturnovy měsíce Telesto, Pandora a Calypso, stejně jako asteroid Itokawa - všechna tato tělesa vykazují neobvykle hladké části. Methone není celý zcela bez útvarů, jelikož některé části povrchu se jeví tmavší než jiné. I když jsou průlety kolem Methone obtížné, tak zájem o podstatu a historii tohoto neobvyklého měsíce bude jistě trvat.

Štítky: Saturn, Smooth, Methone


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »