Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Methone: Hladký vejčitý měsíc Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Proč má tento měsíc tvar hladkého vejce? Kosmická sonda Cassini v květnu uskutečnila svůj první průlet kolem malého Saturnova měsíčku Methone a objevila, že měsíc nemá žádné zřejmé krátery. Krátery jsou obvykle způsobeny impakty a na každém, do podrobností zobrazeném měsíci, asteroidu a jádru komety byly vidět, ovšem až dosud. Dokonce i Země a Titan mají krátery. Hladkost a vejčitý tvar tohoto měsíce o průměru 3 km by mohly být způsobeny schopností povrchu Methone se posunout - něco, co by mohlo nastávat, pokud by byl měsíc pokryt hlubokou vrstvou jinak neviditelné suti. Pokud by tomu tak bylo, tak k podobným objektům ve Sluneční soustavě patří Saturnovy měsíce Telesto, Pandora a Calypso, stejně jako asteroid Itokawa - všechna tato tělesa vykazují neobvykle hladké části. Methone není celý zcela bez útvarů, jelikož některé části povrchu se jeví tmavší než jiné. I když jsou průlety kolem Methone obtížné, tak zájem o podstatu a historii tohoto neobvyklého měsíce bude jistě trvat.

Štítky: Saturn, Smooth, Methone


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »