Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: Pomalovaný měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se stalo Saturnovu měsíci Japetu? Rozsáhlé části tohoto podivného světa jsou tmavé jak uhel, zatímco jiné jsou jasné jako led. Složení tmavého materiálu je neznámé, ale infračervené spektrum naznačuje, že možná obsahuje nějakou tmavou formu uhlíku. Japetus má také neobvyklý rovníkový hřeben, který způsobuje, že vypadá jako vlašský ořech. Kvůli lepšímu pochopení tohoto zdánlivě pomalovaného měsíce NASA v roce 2007 vyslala kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze Saturnu k těsnému průletu ve vzdálenosti 2000 kilometrů. Na snímku nahoře ze vzdálenosti asi 75 000 kilometrů umožnila Cassiniho trajektorie bezprecedentní snímkování té části Japeta, která je vždy v závětří. Na jihu je vidět obří impaktní kráter, který má ohromných 450 kilometrů a překrývá ještě starší kráter podobné velikosti. Zdá se, že tmavý materiál stále více pokrývá východnější část Japeta a zatmavuje krátery i vrchovinu. Podrobná prohlídka ukazuje, že tmavý povlak je typicky na rovníku měsíce a je méně než metr stlustý. Pravděpodobná hypotéza praví, že tmavý materiál je většinou hornina, která zůstala po sublimaci poměrně teplého a špinavého ledu. Původní povlak tmavého materiálu mohl efektivně malovat akrecí trosek z jiných měsíců, které uvolnily meteority. Tento i další Cassiniho snímky z Japetova průletu jsou studovány pro ještě větší záhady.

Štítky: Saturn, Regolit, Iapetus


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »