Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6369: Mlhovina Dušička

Uznání: Hubble Heritage Team, NASA

Tuto pěknou planetární mlhovinu katalogizovanou jako NGC 6369 objevil v 18. století astronom William Herschel, když dalekohledem zkoumal medicínské souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Kulatá mlhovina planetárního tvaru je poměrně slabá a tak získala populární název Dušička. Planetární mlhoviny se obecně vůbec nevztahují k planetám, ale vznikají na konci života Slunci podobných hvězd, když jejich vnější vrstvy expandují do vesmíru a jejich jádro se scvrkne na bílého trpaslíka. Transformovaný bílý trpaslík je vidět u středu, silně září na ultrafialových vlnových délkách a vzbuzuje tak záři mlhoviny. Tento výtečný snímek z dat Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje překvapivě složité podrobnosti. Hlavní prstenec mlhoviny má průměr asi světelný rok a záře pochází od atomů kyslíku, vodíku a dusíku v barvách modré, zelené a červené. Dušička vzdálená asi 2000 světelných let nabízí pohled, jak skončí naše Slunce, které vytvoří za pouhých asi 5 miliard let svoji vlastní planetární mlhovinu.

Štítky: Planetární mlhovina, Herschel, Ngc6369


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »