Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6369: Mlhovina Dušička

Uznání: Hubble Heritage Team, NASA

Tuto pěknou planetární mlhovinu katalogizovanou jako NGC 6369 objevil v 18. století astronom William Herschel, když dalekohledem zkoumal medicínské souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Kulatá mlhovina planetárního tvaru je poměrně slabá a tak získala populární název Dušička. Planetární mlhoviny se obecně vůbec nevztahují k planetám, ale vznikají na konci života Slunci podobných hvězd, když jejich vnější vrstvy expandují do vesmíru a jejich jádro se scvrkne na bílého trpaslíka. Transformovaný bílý trpaslík je vidět u středu, silně září na ultrafialových vlnových délkách a vzbuzuje tak záři mlhoviny. Tento výtečný snímek z dat Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje překvapivě složité podrobnosti. Hlavní prstenec mlhoviny má průměr asi světelný rok a záře pochází od atomů kyslíku, vodíku a dusíku v barvách modré, zelené a červené. Dušička vzdálená asi 2000 světelných let nabízí pohled, jak skončí naše Slunce, které vytvoří za pouhých asi 5 miliard let svoji vlastní planetární mlhovinu.

Štítky: Planetární mlhovina, Herschel, Ngc6369


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »