Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený portrét Velkého Magellanova mračna

Uznání: ESA / NASA / JPL-Caltech / STScI

Tímto infračerveným portrétem Velkého Magellanova mračna, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, se vlní mračna kosmického prachu. Pozoruhodný kompozitní snímek z Herschelovy kosmické observatoře a ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje, že sousední trpasličí galaxii vyplňují mračna prachu, podobně jako prach v rovině Mléčné dráhy samotné. Teploty prachu sledují aktivitu tvoření hvězd. Spitzerova data v modrých barvách ukazují na teplejší prach zahřátý mladými hvězdami. Herschelovy přístroje zase přispěly snímky v červené a zelené, které odhalují emisi prachu z chladných a vlažných oblastí, kde tvorba hvězd právě začala nebo právě skončila. Infračervenému vzhledu Velkého Magellanova mračna dominuje emise prachu a jeho vzhled se liší od optických snímků. Přesto ale vyniká v této galaxii dobře známá mlhovina Tarantule, která je zde snadno vidět jako nejjasnější oblast vlevo od středu. Velké Magellanovo mračno je asi 160 000 světelných let daleko a měří zhruba 30 000 světelných let.

Štítky: Lmc, Prach, Large magellanic cloud, Herschel space observatory


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »