Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený portrét Velkého Magellanova mračna

Uznání: ESA / NASA / JPL-Caltech / STScI

Tímto infračerveným portrétem Velkého Magellanova mračna, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, se vlní mračna kosmického prachu. Pozoruhodný kompozitní snímek z Herschelovy kosmické observatoře a ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje, že sousední trpasličí galaxii vyplňují mračna prachu, podobně jako prach v rovině Mléčné dráhy samotné. Teploty prachu sledují aktivitu tvoření hvězd. Spitzerova data v modrých barvách ukazují na teplejší prach zahřátý mladými hvězdami. Herschelovy přístroje zase přispěly snímky v červené a zelené, které odhalují emisi prachu z chladných a vlažných oblastí, kde tvorba hvězd právě začala nebo právě skončila. Infračervenému vzhledu Velkého Magellanova mračna dominuje emise prachu a jeho vzhled se liší od optických snímků. Přesto ale vyniká v této galaxii dobře známá mlhovina Tarantule, která je zde snadno vidět jako nejjasnější oblast vlevo od středu. Velké Magellanovo mračno je asi 160 000 světelných let daleko a měří zhruba 30 000 světelných let.

Štítky: Lmc, Prach, Large magellanic cloud, Herschel space observatory


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »