Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený portrét Velkého Magellanova mračna

Uznání: ESA / NASA / JPL-Caltech / STScI

Tímto infračerveným portrétem Velkého Magellanova mračna, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, se vlní mračna kosmického prachu. Pozoruhodný kompozitní snímek z Herschelovy kosmické observatoře a ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje, že sousední trpasličí galaxii vyplňují mračna prachu, podobně jako prach v rovině Mléčné dráhy samotné. Teploty prachu sledují aktivitu tvoření hvězd. Spitzerova data v modrých barvách ukazují na teplejší prach zahřátý mladými hvězdami. Herschelovy přístroje zase přispěly snímky v červené a zelené, které odhalují emisi prachu z chladných a vlažných oblastí, kde tvorba hvězd právě začala nebo právě skončila. Infračervenému vzhledu Velkého Magellanova mračna dominuje emise prachu a jeho vzhled se liší od optických snímků. Přesto ale vyniká v této galaxii dobře známá mlhovina Tarantule, která je zde snadno vidět jako nejjasnější oblast vlevo od středu. Velké Magellanovo mračno je asi 160 000 světelných let daleko a měří zhruba 30 000 světelných let.

Štítky: Lmc, Prach, Large magellanic cloud, Herschel space observatory


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »