Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Dione v jemných barvách

Image Credit: NASA, JPL, SSI, ESA; Post Processing: Marc Canale

Proč má jedna polovina Dione více kráterů, než ta druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione jednu svoji stranu k Saturnu stále přivrací, zatímco ta druhá je stále odvrácená. Je to podobné, jako s pozemským Měsícem. Tento slapový zámek znamená, že jedna strana Dione je při oběhu vždycky vedoucí a ta druhá vždycky "závětrná". Vedoucí polovina Dione by tak měla podstupovat významné množství impaktů. Je tedy podivné, že současná vedoucí polovina Dione je kráterována méně, než ta druhá. Možná nejlepší vysvětlení je, že některé impakty byly tak velké, že Dione roztočily a tu část, která utrpěla nejvyšším poštem impaktů změnily ještě předtím, než se rotace měsíce stala vázanou. Podrobný obraz Dione nahoře zvýrazňuje jemné odstíny měsíce a jedná se o mozaiku, kterou ze snímků kosmické sondy Cassini při průletu kolem Dione v dubnu 2010 pečlivě sestavil zapálený amatér.

Štítky: Měsíc, Saturn, Dione


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »