Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Dione v jemných barvách

Image Credit: NASA, JPL, SSI, ESA; Post Processing: Marc Canale

Proč má jedna polovina Dione více kráterů, než ta druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione jednu svoji stranu k Saturnu stále přivrací, zatímco ta druhá je stále odvrácená. Je to podobné, jako s pozemským Měsícem. Tento slapový zámek znamená, že jedna strana Dione je při oběhu vždycky vedoucí a ta druhá vždycky "závětrná". Vedoucí polovina Dione by tak měla podstupovat významné množství impaktů. Je tedy podivné, že současná vedoucí polovina Dione je kráterována méně, než ta druhá. Možná nejlepší vysvětlení je, že některé impakty byly tak velké, že Dione roztočily a tu část, která utrpěla nejvyšším poštem impaktů změnily ještě předtím, než se rotace měsíce stala vázanou. Podrobný obraz Dione nahoře zvýrazňuje jemné odstíny měsíce a jedná se o mozaiku, kterou ze snímků kosmické sondy Cassini při průletu kolem Dione v dubnu 2010 pečlivě sestavil zapálený amatér.

Štítky: Měsíc, Saturn, Dione


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »