Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Dione v jemných barvách

Image Credit: NASA, JPL, SSI, ESA; Post Processing: Marc Canale

Proč má jedna polovina Dione více kráterů, než ta druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione jednu svoji stranu k Saturnu stále přivrací, zatímco ta druhá je stále odvrácená. Je to podobné, jako s pozemským Měsícem. Tento slapový zámek znamená, že jedna strana Dione je při oběhu vždycky vedoucí a ta druhá vždycky "závětrná". Vedoucí polovina Dione by tak měla podstupovat významné množství impaktů. Je tedy podivné, že současná vedoucí polovina Dione je kráterována méně, než ta druhá. Možná nejlepší vysvětlení je, že některé impakty byly tak velké, že Dione roztočily a tu část, která utrpěla nejvyšším poštem impaktů změnily ještě předtím, než se rotace měsíce stala vázanou. Podrobný obraz Dione nahoře zvýrazňuje jemné odstíny měsíce a jedná se o mozaiku, kterou ze snímků kosmické sondy Cassini při průletu kolem Dione v dubnu 2010 pečlivě sestavil zapálený amatér.

Štítky: Měsíc, Saturn, Dione


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »