Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Dione v jemných barvách

Image Credit: NASA, JPL, SSI, ESA; Post Processing: Marc Canale

Proč má jedna polovina Dione více kráterů, než ta druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione jednu svoji stranu k Saturnu stále přivrací, zatímco ta druhá je stále odvrácená. Je to podobné, jako s pozemským Měsícem. Tento slapový zámek znamená, že jedna strana Dione je při oběhu vždycky vedoucí a ta druhá vždycky "závětrná". Vedoucí polovina Dione by tak měla podstupovat významné množství impaktů. Je tedy podivné, že současná vedoucí polovina Dione je kráterována méně, než ta druhá. Možná nejlepší vysvětlení je, že některé impakty byly tak velké, že Dione roztočily a tu část, která utrpěla nejvyšším poštem impaktů změnily ještě předtím, než se rotace měsíce stala vázanou. Podrobný obraz Dione nahoře zvýrazňuje jemné odstíny měsíce a jedná se o mozaiku, kterou ze snímků kosmické sondy Cassini při průletu kolem Dione v dubnu 2010 pečlivě sestavil zapálený amatér.

Štítky: Měsíc, Saturn, Dione


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »