Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Dione v jemných barvách

Image Credit: NASA, JPL, SSI, ESA; Post Processing: Marc Canale

Proč má jedna polovina Dione více kráterů, než ta druhá? Začněme s faktem, že Saturnův měsíc Dione jednu svoji stranu k Saturnu stále přivrací, zatímco ta druhá je stále odvrácená. Je to podobné, jako s pozemským Měsícem. Tento slapový zámek znamená, že jedna strana Dione je při oběhu vždycky vedoucí a ta druhá vždycky "závětrná". Vedoucí polovina Dione by tak měla podstupovat významné množství impaktů. Je tedy podivné, že současná vedoucí polovina Dione je kráterována méně, než ta druhá. Možná nejlepší vysvětlení je, že některé impakty byly tak velké, že Dione roztočily a tu část, která utrpěla nejvyšším poštem impaktů změnily ještě předtím, než se rotace měsíce stala vázanou. Podrobný obraz Dione nahoře zvýrazňuje jemné odstíny měsíce a jedná se o mozaiku, kterou ze snímků kosmické sondy Cassini při průletu kolem Dione v dubnu 2010 pečlivě sestavil zapálený amatér.

Štítky: Měsíc, Saturn, Dione


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »