Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Melotte 15 v Srdci

Image Credit & Copyright: Stefano Cancelli, Paul Mortfield

Zdá se, že kosmická mračna v centrálních oblastech emisní mlhoviny IC 1805 nabývají fantastických tvarů. Mračna pochopitelně opracovávají hvězdné větry a radiace hmotných hvězd v nově zrozené hvězdokupě v mlhovině Melotte 15. Hvězdokupa má stáří pouze 1,5 miliónu let a v tomto barvitém poli je vpravo spolu s prachovými mračny v siluetě proti zářícímu atomárnímu plynu. Pohled se skládá z úzkopásmových a širokopásmových teleskopických snímků, zabírá asi 30 světelných let a jsou na něm emise vodiku v zelené, síry v červené a kyslíku v modré barvě. Širší snímky ukazují, že IC 1805 má jednoduchý celkový obrys, který ji dává její populární jméno mlhovina Srdce. IC 1805 se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1805, Heart nebula, Melotte 15, Narrow-band


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »