Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Utváření NGC 6188

Uznání a copyright: Piotrek Sadowski

Tmavé útvary s jasnými okraji, které letí svou cestou prašnou NGC 6188, jsou dlouhé desítky světelných let. Tato emisní mlhovina se nachází na okraji jinak tmavého molekulárního mračna v jižním souhvězdí Oltáře (Ara), ve vzdálenosti asi 4000 světelných let. Hmotné mladé hvězdy ze zanořené asociace Ara OB1, která vznikla v této oblasti teprve před několika milióny let, utvářejí fantastické tvary a vyvolávají záři mlhoviny hvězdnými větry a intenzivním ultrafialovým zářením. Nedávné vznikání hvězd bylo nejspíš vyvoláno větry a výbuchy supernov z předešlé generace hmotných hvězd, které odfoukly a stlačily molekulární plyn. Pro vytvoření tohoto ostrého podrobného snímku bylo použito Hubblovy palety falešných barev, která zobrazuje emise atomů síry, vodíku a kyslíku v červených, zelených a modrých odstínech. Tento obraz zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 6188 asi 200 světelných let.

Štítky: Emisní mlhovina, Molekulární mračno, OB association, Young stars, Ngc6188, Ngc6193


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Uran

Další informace »