Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Utváření NGC 6188

Uznání a copyright: Piotrek Sadowski

Tmavé útvary s jasnými okraji, které letí svou cestou prašnou NGC 6188, jsou dlouhé desítky světelných let. Tato emisní mlhovina se nachází na okraji jinak tmavého molekulárního mračna v jižním souhvězdí Oltáře (Ara), ve vzdálenosti asi 4000 světelných let. Hmotné mladé hvězdy ze zanořené asociace Ara OB1, která vznikla v této oblasti teprve před několika milióny let, utvářejí fantastické tvary a vyvolávají záři mlhoviny hvězdnými větry a intenzivním ultrafialovým zářením. Nedávné vznikání hvězd bylo nejspíš vyvoláno větry a výbuchy supernov z předešlé generace hmotných hvězd, které odfoukly a stlačily molekulární plyn. Pro vytvoření tohoto ostrého podrobného snímku bylo použito Hubblovy palety falešných barev, která zobrazuje emise atomů síry, vodíku a kyslíku v červených, zelených a modrých odstínech. Tento obraz zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 6188 asi 200 světelných let.

Štítky: Emisní mlhovina, Molekulární mračno, OB association, Young stars, Ngc6188, Ngc6193


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »