Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prstenec galaxie NGC 660

Uznání: Gemini Observatory, AURA, Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Na tomto kosmickém potrétu, který je ostrým kompozitním obrazem z široko a úzkopásmových obrazových dat dalekohledu Gemini North na Mauna Kea, je galaxie NGC 660. Za pekuliární vzhled vděčí NGC 660 polárnímu prstenci, je ve vzdálenosti asi 20 miliónů světelných let a plave si v hranicích souhvězdí Ryb (Pisces). Galaxie s polárním prstencem jsou vzácným typem galaxií, které mají podstatnou populaci hvězd, plynu a prachu, v prstenci, který obíhá téměř v rovině téměř kolmé ke galaktického disku. Tato bizarní konfigurace by možná mohla být způsobena náhodně zachyceným materiálem diskem galaxie z procházející galaxie, přičemž zachycené trosky se zřetězily do rotujícího prstence. Bouřlivá gravitační interakce by vyvolala myriády růžových hvězdotvorných oblastí rozesetých kolem prstence. Polární prstenec se dá také využít ke zkoumání tvaru hala temné hmoty, které jinak není vidět, a to výpočtem gravitačního vlivu temné hmoty na rotaci prstence a disku galaxie. Prstenec NGC 660 je větší než disk, měří přes 50 000 světelných let.

Štítky: Temní hmota, Galaxie, Polární prstenec, Interacting galaxy, Ngc660


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE I.

Kometa nad vršky stromů

Další informace »