Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prstenec galaxie NGC 660

Uznání: Gemini Observatory, AURA, Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Na tomto kosmickém potrétu, který je ostrým kompozitním obrazem z široko a úzkopásmových obrazových dat dalekohledu Gemini North na Mauna Kea, je galaxie NGC 660. Za pekuliární vzhled vděčí NGC 660 polárnímu prstenci, je ve vzdálenosti asi 20 miliónů světelných let a plave si v hranicích souhvězdí Ryb (Pisces). Galaxie s polárním prstencem jsou vzácným typem galaxií, které mají podstatnou populaci hvězd, plynu a prachu, v prstenci, který obíhá téměř v rovině téměř kolmé ke galaktického disku. Tato bizarní konfigurace by možná mohla být způsobena náhodně zachyceným materiálem diskem galaxie z procházející galaxie, přičemž zachycené trosky se zřetězily do rotujícího prstence. Bouřlivá gravitační interakce by vyvolala myriády růžových hvězdotvorných oblastí rozesetých kolem prstence. Polární prstenec se dá také využít ke zkoumání tvaru hala temné hmoty, které jinak není vidět, a to výpočtem gravitačního vlivu temné hmoty na rotaci prstence a disku galaxie. Prstenec NGC 660 je větší než disk, měří přes 50 000 světelných let.

Štítky: Temní hmota, Galaxie, Polární prstenec, Interacting galaxy, Ngc660


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »