Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární prstenec galaxie NGC 660

Uznání: Gemini Observatory, AURA, Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Na tomto kosmickém potrétu, který je ostrým kompozitním obrazem z široko a úzkopásmových obrazových dat dalekohledu Gemini North na Mauna Kea, je galaxie NGC 660. Za pekuliární vzhled vděčí NGC 660 polárnímu prstenci, je ve vzdálenosti asi 20 miliónů světelných let a plave si v hranicích souhvězdí Ryb (Pisces). Galaxie s polárním prstencem jsou vzácným typem galaxií, které mají podstatnou populaci hvězd, plynu a prachu, v prstenci, který obíhá téměř v rovině téměř kolmé ke galaktického disku. Tato bizarní konfigurace by možná mohla být způsobena náhodně zachyceným materiálem diskem galaxie z procházející galaxie, přičemž zachycené trosky se zřetězily do rotujícího prstence. Bouřlivá gravitační interakce by vyvolala myriády růžových hvězdotvorných oblastí rozesetých kolem prstence. Polární prstenec se dá také využít ke zkoumání tvaru hala temné hmoty, které jinak není vidět, a to výpočtem gravitačního vlivu temné hmoty na rotaci prstence a disku galaxie. Prstenec NGC 660 je větší než disk, měří přes 50 000 světelných let.

Štítky: Temní hmota, Galaxie, Polární prstenec, Interacting galaxy, Ngc660


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »