Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bailyho perly při úplném zatmění

Uznání a copyright: Leonid Durman

Těsně před tím, než Slunce zčerná, tak se děje něco podivného. Jak se Měsíc pohybuje až zcela překryje Slunce při úplném zatmění, jako je to, které nastane nad částí Austrálie v úterý, tak kolem okraje Měsíce proudí perly jasného slunečního světla. Tento jev se nazývá Bailyho perly po Francisu Baily, který na tento jev upozornil v roce 1836. Ačkoliv počet a jasnost Bailyho perel býval nepředpověditelný, tak jelikož je dnes Měsíc dobře zmapovaný, tak se dají očekávat Bailyho perly spojené se známými útvary. Pokud dominuje jediná perla, tak se jí říká diamant prstenu a typicky je vidět před začátkem úplného zatmění. Na obrázku nahoře je horizontálně zkomprimovaná série snímků Bailyho perel při úplném zatmění v roce 2008, jak bylo vidět z Novosibirsku v Rusku. Na konci totality se Slunce zase vynoří zpoza Měsíce a zase mohou být vidět Bailyho perly, nyní ale na opačné straně Měsíce.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, Baily's Beads


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »