Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bailyho perly při úplném zatmění

Uznání a copyright: Leonid Durman

Těsně před tím, než Slunce zčerná, tak se děje něco podivného. Jak se Měsíc pohybuje až zcela překryje Slunce při úplném zatmění, jako je to, které nastane nad částí Austrálie v úterý, tak kolem okraje Měsíce proudí perly jasného slunečního světla. Tento jev se nazývá Bailyho perly po Francisu Baily, který na tento jev upozornil v roce 1836. Ačkoliv počet a jasnost Bailyho perel býval nepředpověditelný, tak jelikož je dnes Měsíc dobře zmapovaný, tak se dají očekávat Bailyho perly spojené se známými útvary. Pokud dominuje jediná perla, tak se jí říká diamant prstenu a typicky je vidět před začátkem úplného zatmění. Na obrázku nahoře je horizontálně zkomprimovaná série snímků Bailyho perel při úplném zatmění v roce 2008, jak bylo vidět z Novosibirsku v Rusku. Na konci totality se Slunce zase vynoří zpoza Měsíce a zase mohou být vidět Bailyho perly, nyní ale na opačné straně Měsíce.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, Baily's Beads


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »