Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor a měsíční duha nad vodopády Wallaman

Uznání a copyright: Thierry Legault

Co vás na tomto panorámatu, kde se snoubí země s nebem, jako první zaujme? O pozornost soutěží vodopád, meteor, hvězdy a dokonce i měsíční duha. Je také zajímavé, co vidět být nemůže, vycházející Měsíc na druhé straně kamery. Jasný Měsíc nejenom že v minulém červnu osvětluje nádhernou krajinu v Queenslandu v Austrálii, ale také vytváří krásnou měsíční duhu, která je vidět před Wallamanovým vodopádem. Těsně nad hřebenem je na obrázku nahoře vidět horizontální čára letadla. V horní části snímku je směrem dolů stopa jasného meteoru, malého kamínku ze Sluneční soustavy, který se po vstupu do zemské atmosféry rozzářil. Daleko za meteorem jsou četné jasné hvězdy a mlhoviny směrem ke středu naší Galaxie. A konečně daleko v pozadí je vidět pás naší Galaxie Mléčny dráhy, který probíhá uhlopříčně zleva dole doprava nahoře a obepíná celou oblohu.

Štítky: Meteor, Waterfall, Moonbow


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »