Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor a měsíční duha nad vodopády Wallaman

Uznání a copyright: Thierry Legault

Co vás na tomto panorámatu, kde se snoubí země s nebem, jako první zaujme? O pozornost soutěží vodopád, meteor, hvězdy a dokonce i měsíční duha. Je také zajímavé, co vidět být nemůže, vycházející Měsíc na druhé straně kamery. Jasný Měsíc nejenom že v minulém červnu osvětluje nádhernou krajinu v Queenslandu v Austrálii, ale také vytváří krásnou měsíční duhu, která je vidět před Wallamanovým vodopádem. Těsně nad hřebenem je na obrázku nahoře vidět horizontální čára letadla. V horní části snímku je směrem dolů stopa jasného meteoru, malého kamínku ze Sluneční soustavy, který se po vstupu do zemské atmosféry rozzářil. Daleko za meteorem jsou četné jasné hvězdy a mlhoviny směrem ke středu naší Galaxie. A konečně daleko v pozadí je vidět pás naší Galaxie Mléčny dráhy, který probíhá uhlopříčně zleva dole doprava nahoře a obepíná celou oblohu.

Štítky: Meteor, Waterfall, Moonbow


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »