Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor a měsíční duha nad vodopády Wallaman

Uznání a copyright: Thierry Legault

Co vás na tomto panorámatu, kde se snoubí země s nebem, jako první zaujme? O pozornost soutěží vodopád, meteor, hvězdy a dokonce i měsíční duha. Je také zajímavé, co vidět být nemůže, vycházející Měsíc na druhé straně kamery. Jasný Měsíc nejenom že v minulém červnu osvětluje nádhernou krajinu v Queenslandu v Austrálii, ale také vytváří krásnou měsíční duhu, která je vidět před Wallamanovým vodopádem. Těsně nad hřebenem je na obrázku nahoře vidět horizontální čára letadla. V horní části snímku je směrem dolů stopa jasného meteoru, malého kamínku ze Sluneční soustavy, který se po vstupu do zemské atmosféry rozzářil. Daleko za meteorem jsou četné jasné hvězdy a mlhoviny směrem ke středu naší Galaxie. A konečně daleko v pozadí je vidět pás naší Galaxie Mléčny dráhy, který probíhá uhlopříčně zleva dole doprava nahoře a obepíná celou oblohu.

Štítky: Meteor, Waterfall, Moonbow


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »