Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přikrývka se slunečním zatměním

Uznání a copyright: Sherry Winkelman (CXC)

Některé lidi sluneční zatmění inspirovalo nakolik, že se přikryli. Nahoře je zobrazena textílie jedné takové inspirace. Přikrývka 96x96 cm nabízí zážitky z prstencového zatmění, kdy je Měsíc od Země příliš daleko, než aby zakryl celé Slunce, jak se událo v říjnu 2005 ve ve Španělsku. Dnes ovšem nastane úplné zatmění Slunce, i když ho uvidí pouze stíhači zatmění a ti, kteří žijí v úzkém proužku Austrálie. U středu dráhy zatmění bude po několik minut vidět celé Slunce zakryté Měsícem, což způsobí, že den neobyčejně potemní. Těsně před totalitou a po ní může mezi horami na okraji Měsíce proudit sluneční světlo a tak na okamžik vytvořit efekt prstenu s diamantem. Příští úplné zatmění Slunce nastane v listopadu 2013.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Quilt


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »