Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamantový prstenec a pásy stínů

Uznání a copyright: Stephen Schneider (UMass Astronomy Dept.)

Jak se úplná fáze zatmění Slunce 11. července blížila ke konci, tak sluneční světlo začalo proudit kolem okrajů siluety Měsíce a vytvořilo dojem blyštivého diamantového prstenu, který letí na obloze. Tento prsten byl z atolu Hao ve Francouzské Polynézii vidět přes řídkou vrstvu mraků a vytvořil pozoruhodné stínové pásy, které se míhají celou scénou. Pásy se promítají na oblačnou vrstvu a jsou rovnoběžné se střídou slunečního světla, která se objevuje zpoza měsíčního kotouče. Tyto úzké pásy jsou způsobovány turbulencí v zemské atmosféře, která láme střídu slunečního světla a zde byly zachyceny krátkou expozicí 1/400 sekundy. Sluneční světlo procházející kapičkami v mracích také vytváří zářivou atmosférickou koronu, ovšem neplést si ji se sluneční koronou, která je vidět během totality. Atmosférická korona je vystředěna na jasný diamant objevujícího se slunečního světla.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »