Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce

Uznání a copyright: Mikael Svalgaard

Zítra 20. května bude planetou Zemí uhánět stín Měsíce. Pozorovatelé uvnitř stopy stínu široké 240 - 300 kilometrů budou moci sledovat prstencové sluneční zatmění, jelikož zdánlivá velikost Měsíce v té době nebude stačit úplně zakrýt Slunce. Stín se bude pohybovat na východ po dobu asi 3,5 hodiny a jeho dráha začne v jižní Číně, překriočí severní Tichý oceán až dosáhne břehů Severní Ameriky, když překročí americké západní pobřeží v jižním Oregonu a severní Kalifornii. Obyvatelé Tokia budou přímo ve stopě, pouze 10 kilometrů severně od středu dráhy. Částečné zatmění bude vidět z mnohem větší oblasti v Severní Americe, v Tichém oceánu a východní Azii. Tento bezpečně odfiltrovaný snímek byl pořízen dalekohledem při prstencovém zatmění 15. ledna 2010 z města Kanyakumari v jižním cípu Indie.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Shadow, Annular, Solar


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »