Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce

Uznání a copyright: Mikael Svalgaard

Zítra 20. května bude planetou Zemí uhánět stín Měsíce. Pozorovatelé uvnitř stopy stínu široké 240 - 300 kilometrů budou moci sledovat prstencové sluneční zatmění, jelikož zdánlivá velikost Měsíce v té době nebude stačit úplně zakrýt Slunce. Stín se bude pohybovat na východ po dobu asi 3,5 hodiny a jeho dráha začne v jižní Číně, překriočí severní Tichý oceán až dosáhne břehů Severní Ameriky, když překročí americké západní pobřeží v jižním Oregonu a severní Kalifornii. Obyvatelé Tokia budou přímo ve stopě, pouze 10 kilometrů severně od středu dráhy. Částečné zatmění bude vidět z mnohem větší oblasti v Severní Americe, v Tichém oceánu a východní Azii. Tento bezpečně odfiltrovaný snímek byl pořízen dalekohledem při prstencovém zatmění 15. ledna 2010 z města Kanyakumari v jižním cípu Indie.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Shadow, Annular, Solar


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »