Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce

Uznání a copyright: Mikael Svalgaard

Zítra 20. května bude planetou Zemí uhánět stín Měsíce. Pozorovatelé uvnitř stopy stínu široké 240 - 300 kilometrů budou moci sledovat prstencové sluneční zatmění, jelikož zdánlivá velikost Měsíce v té době nebude stačit úplně zakrýt Slunce. Stín se bude pohybovat na východ po dobu asi 3,5 hodiny a jeho dráha začne v jižní Číně, překriočí severní Tichý oceán až dosáhne břehů Severní Ameriky, když překročí americké západní pobřeží v jižním Oregonu a severní Kalifornii. Obyvatelé Tokia budou přímo ve stopě, pouze 10 kilometrů severně od středu dráhy. Částečné zatmění bude vidět z mnohem větší oblasti v Severní Americe, v Tichém oceánu a východní Azii. Tento bezpečně odfiltrovaný snímek byl pořízen dalekohledem při prstencovém zatmění 15. ledna 2010 z města Kanyakumari v jižním cípu Indie.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Shadow, Annular, Solar


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »