Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce

Uznání a copyright: Mikael Svalgaard

Zítra 20. května bude planetou Zemí uhánět stín Měsíce. Pozorovatelé uvnitř stopy stínu široké 240 - 300 kilometrů budou moci sledovat prstencové sluneční zatmění, jelikož zdánlivá velikost Měsíce v té době nebude stačit úplně zakrýt Slunce. Stín se bude pohybovat na východ po dobu asi 3,5 hodiny a jeho dráha začne v jižní Číně, překriočí severní Tichý oceán až dosáhne břehů Severní Ameriky, když překročí americké západní pobřeží v jižním Oregonu a severní Kalifornii. Obyvatelé Tokia budou přímo ve stopě, pouze 10 kilometrů severně od středu dráhy. Částečné zatmění bude vidět z mnohem větší oblasti v Severní Americe, v Tichém oceánu a východní Azii. Tento bezpečně odfiltrovaný snímek byl pořízen dalekohledem při prstencovém zatmění 15. ledna 2010 z města Kanyakumari v jižním cípu Indie.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Shadow, Annular, Solar


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »