Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce versus superúplněk

Uznání a copyright: Charlie Szabototh

Když se zdánlivá velikost superúplňku na tomto geniálním kompozitním obrázku porovná se Sluncem, tak superúplněk vyhrává. Kvůli tomuto srovnání byl stejnou kamerou a dalekohledem vyfotografován 6. května úplněk a následující den Slunce, ovšem s pomocí slunečního filtru. Měsíc byl 6. května v perigeu, v nejbližším bodě své eliptické dráhy k Zemi, což z něj činilo největší úplněk roku 2012. O dva týdny později 20. května bude Měsíc poblíž apogea, u nejvzdálenějšího bodu své dráhy, takže bude mít skoro svoji nejmenší zdánlivou velikost. Ten den také nastane tmavý nov. Pro někoho bude překvapivě snadné porovnat tento nov se Sluncem, jelikož 20. května nastane první zatmění Slunce roku 2012, které bude vidět z většiny Azie, Tichého oceánu a Severní Ameriky. Ve stopě široké 240 až 300 kilometrů to bude zatmění prstencové. Menší silueta Měsíce poblíž apogea bude zcela uvnitř jasného slunečního disku.

Štítky: Úplněk, Slunce, Sluneční zatmění, Přízemí, Odzemí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »