Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce versus superúplněk

Uznání a copyright: Charlie Szabototh

Když se zdánlivá velikost superúplňku na tomto geniálním kompozitním obrázku porovná se Sluncem, tak superúplněk vyhrává. Kvůli tomuto srovnání byl stejnou kamerou a dalekohledem vyfotografován 6. května úplněk a následující den Slunce, ovšem s pomocí slunečního filtru. Měsíc byl 6. května v perigeu, v nejbližším bodě své eliptické dráhy k Zemi, což z něj činilo největší úplněk roku 2012. O dva týdny později 20. května bude Měsíc poblíž apogea, u nejvzdálenějšího bodu své dráhy, takže bude mít skoro svoji nejmenší zdánlivou velikost. Ten den také nastane tmavý nov. Pro někoho bude překvapivě snadné porovnat tento nov se Sluncem, jelikož 20. května nastane první zatmění Slunce roku 2012, které bude vidět z většiny Azie, Tichého oceánu a Severní Ameriky. Ve stopě široké 240 až 300 kilometrů to bude zatmění prstencové. Menší silueta Měsíce poblíž apogea bude zcela uvnitř jasného slunečního disku.

Štítky: Úplněk, Slunce, Sluneční zatmění, Přízemí, Odzemí


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »