Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GALEX: Galaxie v Andromedě

Uznání: GALEX, JPL-Caltech, NASA

Galaxie v andromedě ve vzdálenosti zhruba 2,5 mil.iónů světelných let je co se týče velkých galaxií opravdu hned vedle. Jelikož je tak blízko a měří asi 260 000 světelných let, tak dalekohled na družici GALEX (Galaxy Evolution Explorer) musel pořídit 11 různých snímků pole, aby mohl vzniknout tento úžasný portrét této spirální galaxie v ultrafialovém světle. Zatímco na snímcích ve viditelném světle vystupují spirální ramena Andromedy (zvané též M31), ramena na ultrafialovém pohledu z GALEXu vypadají spíše jako oprstence, kterým dominují horké, mladé hmotné hvězdy. Prstence jako místa intenzivního vznikání hvězd jsou interpretovány jako důkaz, že se Andromeda před více než 200 milióny let srazila se svou menší sousední eliptickou galaxií M32 Velká galaxie v Andromedě a naše vlastní Mléčná dráha jsou dominantními členy Místní skupiny galaxií.

Štítky: M31, Andromeda, Spirální galaxie, Ultrafialový


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »