Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GALEX: Galaxie v Andromedě

Uznání: GALEX, JPL-Caltech, NASA

Galaxie v andromedě ve vzdálenosti zhruba 2,5 mil.iónů světelných let je co se týče velkých galaxií opravdu hned vedle. Jelikož je tak blízko a měří asi 260 000 světelných let, tak dalekohled na družici GALEX (Galaxy Evolution Explorer) musel pořídit 11 různých snímků pole, aby mohl vzniknout tento úžasný portrét této spirální galaxie v ultrafialovém světle. Zatímco na snímcích ve viditelném světle vystupují spirální ramena Andromedy (zvané též M31), ramena na ultrafialovém pohledu z GALEXu vypadají spíše jako oprstence, kterým dominují horké, mladé hmotné hvězdy. Prstence jako místa intenzivního vznikání hvězd jsou interpretovány jako důkaz, že se Andromeda před více než 200 milióny let srazila se svou menší sousední eliptickou galaxií M32 Velká galaxie v Andromedě a naše vlastní Mléčná dráha jsou dominantními členy Místní skupiny galaxií.

Štítky: M31, Andromeda, Spirální galaxie, Ultrafialový


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »