Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GALEX: Galaxie v Andromedě

Uznání: GALEX, JPL-Caltech, NASA

Galaxie v andromedě ve vzdálenosti zhruba 2,5 mil.iónů světelných let je co se týče velkých galaxií opravdu hned vedle. Jelikož je tak blízko a měří asi 260 000 světelných let, tak dalekohled na družici GALEX (Galaxy Evolution Explorer) musel pořídit 11 různých snímků pole, aby mohl vzniknout tento úžasný portrét této spirální galaxie v ultrafialovém světle. Zatímco na snímcích ve viditelném světle vystupují spirální ramena Andromedy (zvané též M31), ramena na ultrafialovém pohledu z GALEXu vypadají spíše jako oprstence, kterým dominují horké, mladé hmotné hvězdy. Prstence jako místa intenzivního vznikání hvězd jsou interpretovány jako důkaz, že se Andromeda před více než 200 milióny let srazila se svou menší sousední eliptickou galaxií M32 Velká galaxie v Andromedě a naše vlastní Mléčná dráha jsou dominantními členy Místní skupiny galaxií.

Štítky: M31, Andromeda, Spirální galaxie, Ultrafialový


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »