Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)

Zapletené, hadovité filamenty zářícího plynu předurčují populární název této mlhoviny: Medúza. Medúza je též známá jako Abell 21 a je planetární mlhovinou ve vzdálenosti asi 1500 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini). Mlhovina je, podobně jako její mytologická jmenovkyně, spojená s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečné stádium ve vývoji hvězd s nízkou hmotností jako je Slunce, jelikož se transformují z rudých obrů na horké bílé trpaslíky a přitom odhazují svoje vnější vrstvy. Záři mlhoviny vzbuzuje ultrafialové záření horké hvězdy. Transformující se hvězda Medúzy je ve středu celkem jasného půlměsíčného tvaru. Na tomto hloubkovém teleskopickém pohledu sahají slabší filamenty z jasné srpkovité oblasti zřetelně dolů a doleva. Mlhovina Medúza měří zhruba 4 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Abell 21, Medusa nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »