Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)

Zapletené, hadovité filamenty zářícího plynu předurčují populární název této mlhoviny: Medúza. Medúza je též známá jako Abell 21 a je planetární mlhovinou ve vzdálenosti asi 1500 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini). Mlhovina je, podobně jako její mytologická jmenovkyně, spojená s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečné stádium ve vývoji hvězd s nízkou hmotností jako je Slunce, jelikož se transformují z rudých obrů na horké bílé trpaslíky a přitom odhazují svoje vnější vrstvy. Záři mlhoviny vzbuzuje ultrafialové záření horké hvězdy. Transformující se hvězda Medúzy je ve středu celkem jasného půlměsíčného tvaru. Na tomto hloubkovém teleskopickém pohledu sahají slabší filamenty z jasné srpkovité oblasti zřetelně dolů a doleva. Mlhovina Medúza měří zhruba 4 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Abell 21, Medusa nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »