Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)

Zapletené, hadovité filamenty zářícího plynu předurčují populární název této mlhoviny: Medúza. Medúza je též známá jako Abell 21 a je planetární mlhovinou ve vzdálenosti asi 1500 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini). Mlhovina je, podobně jako její mytologická jmenovkyně, spojená s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečné stádium ve vývoji hvězd s nízkou hmotností jako je Slunce, jelikož se transformují z rudých obrů na horké bílé trpaslíky a přitom odhazují svoje vnější vrstvy. Záři mlhoviny vzbuzuje ultrafialové záření horké hvězdy. Transformující se hvězda Medúzy je ve středu celkem jasného půlměsíčného tvaru. Na tomto hloubkovém teleskopickém pohledu sahají slabší filamenty z jasné srpkovité oblasti zřetelně dolů a doleva. Mlhovina Medúza měří zhruba 4 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Abell 21, Medusa nebula


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše opouští Plejády

Další informace »