Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 206 a hvězdná mračna Andromedy

Uznání a copyright: Bob and Janice Fera (Fera Photography)

Mezi prašnými rameny sousední spirální galaxie Andromedy (M31) vzdálené 2,5 miliónu světelných let je posazena velká hvězdná asociace katalogizovaná jako NGC 206. U středu tohoto nádherného podrobného snímku jihozápadního výběžku disku Andromedy jsou vidět jasné modré hvězdy NGC 206, které ukazují na její mládí. Nejmladší hmotné hvězdy mají méně než 10 miliónů let. NGC 206 měří asi 4000 světelných let a je tak mnohem větší, než kupy mladých hvězd v disku naší Mléčné dráhy, které jsou známé jako otevřené hvězdokupy. Její velikost je srovnatelná s obřími hvězdnými porodnicemi NGC 604 v blízké spirální galaxii M33 a mlhovinou Tarantule ve Velkém Magellanově mračnu.

Štítky: Hvězdokupa, M31, Andromeda, Ngc206


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »