Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky mammatus nad Saskatchewanem

Image Credit & Licence: Craig Lindsay, Wikipedia

Normální mraky jsou na spodku ploché. To je proto, protože vlhký teplý vzduch stoupá, ochlazuje se a při specifické teplotě, která zpravidla odpovídá určité výšce, kondenzuje do vodních kapiček. Jak vodní kapky rostou, tak vznikají neprůhledné mraky. Za určitých podmínek se ovšem mohou vyvinout oblačné kapsy s velkými kapkami vody či krystaly ledu, které při vypařování padají do čistého vzduchu. Takové kapsy se mohou vyskytovat v turbulentním vzduchu při bouřkách. Výsledné mraky mammatus vypadají zvlášť dramaticky při osvětlení slunečním světlem ze strany. Tyto mraky mammatus byly vyfotografovány minulé léto nad městem Regina v Saskatchewanu.

Štítky: Počasí, Mammatus clouds, Saskatchewan


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »