Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky mammatus nad Saskatchewanem

Image Credit & Licence: Craig Lindsay, Wikipedia

Normální mraky jsou na spodku ploché. To je proto, protože vlhký teplý vzduch stoupá, ochlazuje se a při specifické teplotě, která zpravidla odpovídá určité výšce, kondenzuje do vodních kapiček. Jak vodní kapky rostou, tak vznikají neprůhledné mraky. Za určitých podmínek se ovšem mohou vyvinout oblačné kapsy s velkými kapkami vody či krystaly ledu, které při vypařování padají do čistého vzduchu. Takové kapsy se mohou vyskytovat v turbulentním vzduchu při bouřkách. Výsledné mraky mammatus vypadají zvlášť dramaticky při osvětlení slunečním světlem ze strany. Tyto mraky mammatus byly vyfotografovány minulé léto nad městem Regina v Saskatchewanu.

Štítky: Počasí, Mammatus clouds, Saskatchewan


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »