Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán v ulicích Los Angeles

Uznání a copyright: Bryan Chan, Los Angeles Times; Music: Keeper of the Wind (Eleni Hassabis, Firstcom)

Neprojel kolem náhodou raketoplán? Tisíce lidí s ohromným zájmem sledovali ikonu kosmického věku taženou ulicemi Los Angeles, která vyvolávala zájem, že by i filmové hvězdy mohly závidět. Raketoplán Endeavour po svém přistání na letišti LAX koncem minulého měsíce byl pečlivě naložen na trailery a dopraven po silnicích a po mostech do 20 kilometrů vzdáleného Kalifornského vědeckého centra. Pro mnoho lidí to byla majestátní cesta, která se nedala ani popsat, mnoho z nich inspirovala vyjít do ulic Los Angeles, čekat v oknech a z balkonů uvidět a vyfotografovat tuto událost jedenkrát v životě. Raketoplán na odpočinku se musel těsně vyhnout některým budovám a stromům a nakonec se bezpečně dostal do svého nového domova a brzy bude připraven pro trvalou výstavu. I když tato cesta trvala přes tři dny, tak na tomto zrychleném videu nahoře se zkrátila do asi tří minut.

Štítky: Raketoplán, Endeavour, Los Angeles, Video


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »