Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Venuše nad Baltským mořem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Roky čekání a procestování mnoho kilometrů, to vše kvůli záběru jako je tento. A přes všechno plánování bylo třeba i trochu štěstí. Když minulou středu nad Baltským mořem vyšlo Slunce, které je zde vidět z ostrova Fehmarn v severním Německu, tak fotograf Jens Hackmann na něm očekával superponovanou velmi neobvyklou černou skvrnu Venuše. Méně očekával texturu mraků a závoj, který překryl různé úrovně Slunce odstíny červené. Možná, že nejlepším dárkem byl třpyt vzácného zeleného záblesku na vrcholku Slunce. Snímek nahoře je jedním z mnoha nádherných snímků, které byly minulý týden pořízeny při posledním přechodu Venuše před Slunce po dobu příštích 105 let.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »