Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M13: Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi

Uznání a copyright: Martin Pugh

Anglický astronom Edmond Halley si v roce 1716 poznamenal "Je to jen malý obláček, ale za klidné bezměsíčné oblohy je vidět i pouhým okem.". M13 se dnes nazývá Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi a je to jedna z nejjasnějších kulových hvězdokup na severní obloze. Při pohledu dalekohledem jsou nádherně vidět stovky tisíců hvězd kupy. Hvězdy v kupě vzdálené 25 000 světelných let jsou nahuštěné v oblasti o průměru asi 150 světelných let, ale při přibližování k jádru kupy může být v krychli o hraně 3 světelné roky až 100 hvězd. Pro srovnání, nejbližší hvězda ke Slunci je vzdálená více než 4 světelné roky. Na tomto ostrém barevném snímku je vidět nejen husté jádro, ale také vnější oblasti M13. Červení a modří obři, kteří se v hvězdokupě vyvinuli, jsou vidět ve žlutých a modrých odstínech.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M13, Halley, Serene


38. vesmírný týden 2025

38. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 9. do 21. 9. 2025. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je na ranní obloze. V pátek 19. 9. odpoledne zakryje na denní obloze Venuši. Saturn je vidět celou noc, další planety ráno. Slunce je poměrně klidné. Kromě zjasňující komety Lemmon na ranní obloze se objevila na jižním nebi blízko Slunci ještě další kometa SWAN. Aleš Svoboda pokračuje ve výcviku a píše o tom na Kosmonautix.cz. V USA se stále obtížně rodí rozpočet NASA na další rok. Vědci možná i proto oznámili unikátní objev zatím nejnadějnějších stop na Marsu, které by mohly souviset s dávným životem. K ISS se má vydat nová, prodloužená verze nákladní lodi Cygnus, verze XL. Uplynulo 95 let od narození významného astronauta Thomase Stafforda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění Měsíce 2025

Koláž snímků z průběhu zatmění Měsíce pohledem malého refraktoru.

Další informace »