Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sváteční Hyjády

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Hvězdy v hvězdokupě Hyjády, která je známá už od starověku a podle Homéra byla vyobrazena na Achilově štítu, tvoří hlavu v souhvězdí Býka (Taurus). Jejich tvar písmene V je ukotven v Aldebaranu, v oku Býka a zdaleka nejjasnější hvězdy souhvězdí. Rudý obr Aldebaran má žlutavý vzhled a není součástí hvězdokupy Hyjády. Moderní astronomie udává vzdálenost Hyjád 151 světelných let, což z nich činí nejbližší otevřenou hvězdokupu, zatímco Aldebaran leží v méně než poloviční vzdálenosti, i když ve stejném směru. Na tomto svátečním portrétu barevných hvězd v Hyjádách je Aldebaran těsně pod středem, stejně jako další otevřená hvězdokupa v Býku NGC 1647 nalevo, asi 2000 světelných let, možná i více v pozadí. Položte na obrázek kurzor, a můžete hvězdy snadno identifikovat. Centrální hvězdy v Hyjádách zabírají asi 15 světelných let. Hvězdokupa Hyjády vznikla asi před 800 milióny let a možná sdílí stejný původ s další otevřenou hvězdokupou M44 (Jesličky), která je vidět i pouhým okem v souhvězdí Raka a to na základě pohybu prostorem a pozoruhodně shodného stáří.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Hyády, Aldebaran, Taurus, M44, Achilles


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »