Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yosemitská zimní noc

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Oblohou nad Yosemitským údolím v pohoří Sierra Nevada na Zemi stoupá tuto nadějnou noc hvězdnatý pás Mléčné dráhy. Nejjasnějším světlem na nebi je na této zimní scéně ovšem Jupiter. K pohyblivé planetě nedlouho po opozici se Sluncem v souhvězdí Býka se připojil nažloutlý Aldebaran a hvězdokupa Hyjády. Níže vychází jako vždycky bokem nad řetězcem hor Orion. Odtud začínají na opačné straně Mléčné dráhy vycházet obě hvězdy Blíženců. Hned na začátku klidné zimní noci následují alfa hvězdu ve Vozkovi (Auriga) u vrcholu snímku.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Orion, Gemini, Hyády, Aldebaran, Yosemite


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »