Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasný Jupiter v Býku

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Ta jasná hvězda, které jste si nedávno povšimli po západu Slunce, není vůbec hvězda. Je to Jupiter, plynný obr, který vládne sluneční soustavě. Jasný Jupiter se blíží do své opozice 3. prosince, kdy bude na pozemské obloze v Býku v postavení opačném vůči Slunci. Jupiter ve středu tohoto pohledu ze 14. listopadu jasně přezařuje žlutavý Aldebaran, alfa hvězdu Býka (Taurus), kde jsou také vidět hvězdokupy Plejády a Hyjády, dobře známé počátkem zimy na večerní obloze na severní polokouli. Umístěte kurzor na obrázek, uvidíte popisky a můžete identifikovat i dva další členy Sluneční soustavy, kteří se blíží do své prosincové opozice. V levém rohu je asi 10 stupňů od Jupiteru malá a slabá planetka Vesta a trpasličí planeta Ceres. Na tomto obrázku si také můžete představit kosmickou sondu NASA Dawn. Sonda Dawn (Úsvit) v září opustila Vestu a s pomocí svého iontového motoru nyní svoji dráhu vytrvale přibližuje k Ceresu, kam má dorazit v únoru 2015.

Štítky: Jupiter, Aldebaran, Vesta, Dawn, Taurus, Opposition, Ceres, Mouse over


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »