Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasný Jupiter v Býku

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Ta jasná hvězda, které jste si nedávno povšimli po západu Slunce, není vůbec hvězda. Je to Jupiter, plynný obr, který vládne sluneční soustavě. Jasný Jupiter se blíží do své opozice 3. prosince, kdy bude na pozemské obloze v Býku v postavení opačném vůči Slunci. Jupiter ve středu tohoto pohledu ze 14. listopadu jasně přezařuje žlutavý Aldebaran, alfa hvězdu Býka (Taurus), kde jsou také vidět hvězdokupy Plejády a Hyjády, dobře známé počátkem zimy na večerní obloze na severní polokouli. Umístěte kurzor na obrázek, uvidíte popisky a můžete identifikovat i dva další členy Sluneční soustavy, kteří se blíží do své prosincové opozice. V levém rohu je asi 10 stupňů od Jupiteru malá a slabá planetka Vesta a trpasličí planeta Ceres. Na tomto obrázku si také můžete představit kosmickou sondu NASA Dawn. Sonda Dawn (Úsvit) v září opustila Vestu a s pomocí svého iontového motoru nyní svoji dráhu vytrvale přibližuje k Ceresu, kam má dorazit v únoru 2015.

Štítky: Jupiter, Aldebaran, Vesta, Dawn, Taurus, Opposition, Ceres, Mouse over


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »