Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlet od Vesty

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Příští zastávka: Ceres. Kosmická sonda Dawn minulý týden ukončila svůj roční průzkum asteroidu Vesta a stala se tak první kosmickou sondou, která navštívila daleký svět mezi Marsem a Jupiterem v hlavním pásu asteroidů ve Sluneční soustavě. Ty nejlepší snímky Vesty ze sondy Dawn byly zkompilovány do pohledu nahoře. Vesta vykazuje znaky pozůstatku z ranného období naší Sluneční soustavy, stavebního bloku kamenných planet jako je Země. Starodávný povrch Vesty vykazuje těžké kráterování a dlouhé rýhy nejspíše vytvořené velkými impakty. Nízká gravitace malé planetky umožňuje povrchové útvary jako obří útesy a velkou horu, která dosahuje dvojnásobné výšky pozemského Mount Everestu a která je vidět na snímku dole. Vesta měří asi 500 kilometrů a je druhým nejhmotnějším objektem v pásmu asteroidů. Před dvěma týdny sonda Dawn zažehla svoje jemné iontové rakety a začala stíhat něco těžšího: Ceres. Pokud všechno půjde podle plánu, tak Dawn přiletí k Ceresu v roce 2015. Vzdálený Ceres vypadá v dalekohledu docela jinak, ale co najde Dawn?

Štítky: Vesta, Dawn, Asterioid


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »