Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východní analema (a něco navíc)

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Analema je křivka tvaru osmičky, kterou dostanete, pokud zaznamenáte polohu Slunce ve stejnou dobu každý den po celý pozemský rok. V tomto případě bylo pořízeno 17 jednotlivých snímků vždy v 02:31 UT, které ve dnech od 2. dubna do 16. září sledují polovinu analemy při pohledu na východ, na Slunce vycházející nad Kaspickým mořem z mola v přístavu Baku v Ázerbajdžánu. Slunce je v těch datech skoro při obzoru a časové rozpětí téměř pokrývá období mezi rovnodennostmi od 20. března do 22. září 2012. Severní letní slunovrat 20. června odpovídá vrcholu osmičky vlevo, kdy Slunce dosahuje svojí nejsevernější polohy. Je pochopitelné, že expozice 6. června letošního roku měla něco navíc. Ta mírně zvýrazněná černá skvrna na jasném slunečním kotouči skoro u vrcholu je planeta Venuše zachycená při vzácném přechodu v průběhu velice dobře naplánovaného projektu východní analemy.

Štítky: Slunovrat, Rovnodennost, Analemma, Venus transit, Azerbaijan


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »