Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářijová polární záře

Uznání a copyright: Fredrick Broms (Northern Lights Photography)

Zítra Slunce při své cestě na jih překročí rovník a tak nastane zářijová rovnodennost. Tato událost vyznačuje astronomický začátek jara na jižní polokouli a začátek podzimu na severní. I když je souvislost zatím záhadou, tak období rovnodennosti přináší vzrůst geomagnetických bouří. Jak se prodlužují severní noci, tak rovnodennost také oznamuje příchod dobrého období pro lovce polárních září. Tato barvitá severní záře byla zachycena 20. září kamerou s širokoúhlým objektivem u pobřeží Norského moře za Tromsø v severním Norsku. Polární záře svítí ve výškách asi 100 kilometrů, paprsky polární záře jsou sice rovnoběžné, ale díky perspektivě se zdá, že vycházejí z místa zakrytého siluetou borovice. Mezi hvězdy této kouzelné severské noci patří Polárka vpravo nahoře od koruny stromu a žlutě svítící obři Shedar (alfa Cassiopae) nalevo a Kochab (beta Ursae Minoris) napravo. Dole vlevo září skrze zelenavou aurorální záclonu jasný Altair.

Štítky: Rovnodennost, Polární záře, Aurora season


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »