Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářijová polární záře

Uznání a copyright: Fredrick Broms (Northern Lights Photography)

Zítra Slunce při své cestě na jih překročí rovník a tak nastane zářijová rovnodennost. Tato událost vyznačuje astronomický začátek jara na jižní polokouli a začátek podzimu na severní. I když je souvislost zatím záhadou, tak období rovnodennosti přináší vzrůst geomagnetických bouří. Jak se prodlužují severní noci, tak rovnodennost také oznamuje příchod dobrého období pro lovce polárních září. Tato barvitá severní záře byla zachycena 20. září kamerou s širokoúhlým objektivem u pobřeží Norského moře za Tromsø v severním Norsku. Polární záře svítí ve výškách asi 100 kilometrů, paprsky polární záře jsou sice rovnoběžné, ale díky perspektivě se zdá, že vycházejí z místa zakrytého siluetou borovice. Mezi hvězdy této kouzelné severské noci patří Polárka vpravo nahoře od koruny stromu a žlutě svítící obři Shedar (alfa Cassiopae) nalevo a Kochab (beta Ursae Minoris) napravo. Dole vlevo září skrze zelenavou aurorální záclonu jasný Altair.

Štítky: Rovnodennost, Polární záře, Aurora season


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »