Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářijová polární záře

Uznání a copyright: Fredrick Broms (Northern Lights Photography)

Zítra Slunce při své cestě na jih překročí rovník a tak nastane zářijová rovnodennost. Tato událost vyznačuje astronomický začátek jara na jižní polokouli a začátek podzimu na severní. I když je souvislost zatím záhadou, tak období rovnodennosti přináší vzrůst geomagnetických bouří. Jak se prodlužují severní noci, tak rovnodennost také oznamuje příchod dobrého období pro lovce polárních září. Tato barvitá severní záře byla zachycena 20. září kamerou s širokoúhlým objektivem u pobřeží Norského moře za Tromsø v severním Norsku. Polární záře svítí ve výškách asi 100 kilometrů, paprsky polární záře jsou sice rovnoběžné, ale díky perspektivě se zdá, že vycházejí z místa zakrytého siluetou borovice. Mezi hvězdy této kouzelné severské noci patří Polárka vpravo nahoře od koruny stromu a žlutě svítící obři Shedar (alfa Cassiopae) nalevo a Kochab (beta Ursae Minoris) napravo. Dole vlevo září skrze zelenavou aurorální záclonu jasný Altair.

Štítky: Rovnodennost, Polární záře, Aurora season


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »