Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rakouská analema

Uznání a copyright: Robert Pölzl

Slunce dnes překročilo při své cestě na jih nebeský rovník v 14:49 světového času. Rovnodennost (equinox = stejná noc) je astronomickou událostí, která vyznačuje první podzimní den na severní polokouli a první jarní na jižní. Pokud je Slunce na nebeském rovníku, tak pozemšťané zakouší téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Oslavujme tímto pečlivým záznamem roční dráhy Slunce po obloze v jižním Rakousku. Scénu tvoří snímky pořizované každý den ve stejnou dobu, které zachycují polohy Slunce od 29 září 2011 do 9. září 2012. Četné sluneční stopy tvoří překříženou křivku známou jako analema. Data rovnodennosti minulý rok odpovídala středu (nikoliv průsečíku) křivky. Letní a zimní slunovraty jsou nahoře a dole. Mnozí by jistě také považovali za dobrý nápad odbočit na horské cestě doleva kolem vinohradů až do blízkého městečka Kitzeck a připít si na rovnodennost sklenkou vína. U lavičky u cesty je klapající větrník, který se tradičně používá ve vinařských oblastech k plašení ptáků.

Štítky: Rovnodennost, Roční období, Analemma, Wine, Klapotetz


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »