Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Včera nastala rovnodennost, tedy datum, kdy je den stejně dlouhý jako noc. Dnes a každý další den až do příští rovnodennosti budou na severní polokouli Země noci delší než dny a naopak na jižní polokouli budou zase dny delší než noci. Rovnodennost nastává uprostřed mezi dvěma slunovraty, kdy se dny a noci rovnají nejméně. Tento obraz je kompozicí snímků Slunce pořizovaných s hodinovým odstupem nad městem Bursa v Turecku v důležitých dnech od slunovratu přes rovnodennost ke slunovratu. Spodní pás snímků Slunce byl pořízen za zimního slunovratu v prosinci 2007, když Slunce nebylo na obloze moc vysoko a ani nad obzorem nezůstalo moc dlouho. Nedostatek slunce způsobuje zimu. Horní pás snímků Slunce byl pořízen při letním slunovratu v červnu 2008, kdy bylo Slunce nejvýše na obloze a nad obzorem zůstalo déle než 12 hodin. Hojnost slunce způsobuje léto. Prostřední pás byl pořízen při jarní rovnodennosti v březnu 2008 a je to stejný pás sluncí, který pozemšťané mohli vidět včera při podzimní rovnodennosti.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Rovnodennost


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »