Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Včera nastala rovnodennost, tedy datum, kdy je den stejně dlouhý jako noc. Dnes a každý další den až do příští rovnodennosti budou na severní polokouli Země noci delší než dny a naopak na jižní polokouli budou zase dny delší než noci. Rovnodennost nastává uprostřed mezi dvěma slunovraty, kdy se dny a noci rovnají nejméně. Tento obraz je kompozicí snímků Slunce pořizovaných s hodinovým odstupem nad městem Bursa v Turecku v důležitých dnech od slunovratu přes rovnodennost ke slunovratu. Spodní pás snímků Slunce byl pořízen za zimního slunovratu v prosinci 2007, když Slunce nebylo na obloze moc vysoko a ani nad obzorem nezůstalo moc dlouho. Nedostatek slunce způsobuje zimu. Horní pás snímků Slunce byl pořízen při letním slunovratu v červnu 2008, kdy bylo Slunce nejvýše na obloze a nad obzorem zůstalo déle než 12 hodin. Hojnost slunce způsobuje léto. Prostřední pás byl pořízen při jarní rovnodennosti v březnu 2008 a je to stejný pás sluncí, který pozemšťané mohli vidět včera při podzimní rovnodennosti.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Rovnodennost


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »