Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stromy, hvězdy, aurora

Uznání a copyright: Christian Mülhauser; Music: Elemental by Pulse Faction; Path of Stars by Jonathan Geer

Už jste někdy viděli auroru, polární záři? Polární záře jsou zase častější. V minulých čtyřech letech bylo Slunce neobyčejně klidné, takže počet Sluncem vyvolaných polárních září byl velmi nízký. Nedávno ovšem Slunce začalo být více aktivní a vykazuje větší hojnost slunečních skvrn, vzplanutí a koronálních výtrysků hmoty. Takovéto sluneční aktivity typicky vyvrhují do Sluneční soustavy nabité částice, které mohou vyvolat pozemské polární záře. Sluneční bouře před dvěma týdny vyústila do malebných polárních září nad městy Ravnastua, Skoganvarre a Lakselv v Norsku, už za stromy ale před hvězdami, jak je vidět na zrychleném videu. Jak energetické částice dopadají k Zemi a vysoko v atmosféře excitují molekuly vzduchu, tak vznikají typicky zelené záclony aurorálního světla, které tečou, chvějí se a tančí. Se slunečním maximem stále v budoucnu mohou být v nadcházejících letech ještě lepší příležitosti i osobně uvidět nádherné polární záře.

Štítky: Polární záře, Norway, Video, Time-lapse


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »