Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stromy, hvězdy, aurora

Uznání a copyright: Christian Mülhauser; Music: Elemental by Pulse Faction; Path of Stars by Jonathan Geer

Už jste někdy viděli auroru, polární záři? Polární záře jsou zase častější. V minulých čtyřech letech bylo Slunce neobyčejně klidné, takže počet Sluncem vyvolaných polárních září byl velmi nízký. Nedávno ovšem Slunce začalo být více aktivní a vykazuje větší hojnost slunečních skvrn, vzplanutí a koronálních výtrysků hmoty. Takovéto sluneční aktivity typicky vyvrhují do Sluneční soustavy nabité částice, které mohou vyvolat pozemské polární záře. Sluneční bouře před dvěma týdny vyústila do malebných polárních září nad městy Ravnastua, Skoganvarre a Lakselv v Norsku, už za stromy ale před hvězdami, jak je vidět na zrychleném videu. Jak energetické částice dopadají k Zemi a vysoko v atmosféře excitují molekuly vzduchu, tak vznikají typicky zelené záclony aurorálního světla, které tečou, chvějí se a tančí. Se slunečním maximem stále v budoucnu mohou být v nadcházejících letech ještě lepší příležitosti i osobně uvidět nádherné polární záře.

Štítky: Polární záře, Norway, Video, Time-lapse


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »