Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plovoucí polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Tor Even Mathisen; Music: Per Wollen; Vocals: Silje Beate Nilssen

Už jste někdy viděli polární záři? Polární záře zase nastávají se vzrůstající frekvencí. Slunce bylo v minulých třech letech neobvykle klidné, takže množství Sluncem vyvolaných polárních září bylo také neobvykle nízké. Teprve nedávno se stalo Slunce aktivnější a začalo vykazovat větší množství slunečních skvrn, vzplanutí a koronálních výtrysků hmoty. Sluneční aktivita jako je tato typicky chrlí nabité částice do Sluneční soustavy a některé z nich mohou vyvolat pozemské polární záře. Nekonečná smyčka nahoře zobrazuje malebnou polární záři zachycenou nad Tromso v Norsku. Záclony polárního světla, které jsou obvykle zelené, plují, třpytí se a tančí, tak jak nabité částice padají k Zemi a ionizují molekuly vzduchu vysoko v zemské atmosféře. S budoucím slunečním maximem bude v příštích třech letech přibývat příležitostí osobně spatřit nádherné polární záře.

Štítky: Polární záře, Norway, Video, Timelapse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »