Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Autoportrét astronauta na oběžné dráze

Uznání: Expedition 32 Crew, International Space Station, NASA

Je to umění? Když japonský astronaut Aki Hoshide tento měsíc pomáhal rozšířit možnosti Mezinárodní kosmické stanice (ISS) na zemské orbitě, tak pořídil tento krásný snímek. Na kompozici mimo náš svět je vidět Slunce, Země, dvě části robotického ramene, skafandr astronauta, hluboká temnota vesmíru a neobvyklá kamera, která tento snímek pořídila. Snímek se tak připojuje k dalším historickým a možná i uměleckým autoportrétům, které byly už dříve pořízeny. Včera, když se kabina připojená k ISS odpojila a vrátila se s posádkou, tak skončila výprava Expedice 32.
Otázka: Co si myslíte? Je to umění?

Štítky: Kosmonaut, ISS, Art


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »