Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se přihodilo našemu Slunci? Nic neobvyklého, jen vymrštilo filament. Koncem minulého měsíce do vesmíru náhle vybuchl dlouhodobý sluneční filament a vytvořil koronální výtrysk hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament udržovalo po celé dny stále se měnící magnetické pole a okamžik erupce byl neočekávaný. Výslednou explozi pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory) a při ní se do Sluneční soustavy vystřelovaly elektrony a ionty, z nichž některé po třech dnech dorazily k Zemi, dopadly do zemské magnetosféry a způsobily viditelné polární záře. Nad vybuchujícím filamentem lze na ultrafialovém snímku vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. Pokud jste polární záře propásli, tak prosím nezoufejte, neboť v příštích dvou letech naše Slunce dosáhne maxima své aktivity, což slibuje více CME, které pak mohou vyvolat více zemských polárních září.

Štítky: Slunce, Cme, Filament


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »