Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se přihodilo našemu Slunci? Nic neobvyklého, jen vymrštilo filament. Koncem minulého měsíce do vesmíru náhle vybuchl dlouhodobý sluneční filament a vytvořil koronální výtrysk hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament udržovalo po celé dny stále se měnící magnetické pole a okamžik erupce byl neočekávaný. Výslednou explozi pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory) a při ní se do Sluneční soustavy vystřelovaly elektrony a ionty, z nichž některé po třech dnech dorazily k Zemi, dopadly do zemské magnetosféry a způsobily viditelné polární záře. Nad vybuchujícím filamentem lze na ultrafialovém snímku vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. Pokud jste polární záře propásli, tak prosím nezoufejte, neboť v příštích dvou letech naše Slunce dosáhne maxima své aktivity, což slibuje více CME, které pak mohou vyvolat více zemských polárních září.

Štítky: Slunce, Cme, Filament


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »