Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se přihodilo našemu Slunci? Nic neobvyklého, jen vymrštilo filament. Koncem minulého měsíce do vesmíru náhle vybuchl dlouhodobý sluneční filament a vytvořil koronální výtrysk hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament udržovalo po celé dny stále se měnící magnetické pole a okamžik erupce byl neočekávaný. Výslednou explozi pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory) a při ní se do Sluneční soustavy vystřelovaly elektrony a ionty, z nichž některé po třech dnech dorazily k Zemi, dopadly do zemské magnetosféry a způsobily viditelné polární záře. Nad vybuchujícím filamentem lze na ultrafialovém snímku vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. Pokud jste polární záře propásli, tak prosím nezoufejte, neboť v příštích dvou letech naše Slunce dosáhne maxima své aktivity, což slibuje více CME, které pak mohou vyvolat více zemských polárních září.

Štítky: Slunce, Cme, Filament


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »