Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se přihodilo našemu Slunci? Nic neobvyklého, jen vymrštilo filament. Koncem minulého měsíce do vesmíru náhle vybuchl dlouhodobý sluneční filament a vytvořil koronální výtrysk hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament udržovalo po celé dny stále se měnící magnetické pole a okamžik erupce byl neočekávaný. Výslednou explozi pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory) a při ní se do Sluneční soustavy vystřelovaly elektrony a ionty, z nichž některé po třech dnech dorazily k Zemi, dopadly do zemské magnetosféry a způsobily viditelné polární záře. Nad vybuchujícím filamentem lze na ultrafialovém snímku vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. Pokud jste polární záře propásli, tak prosím nezoufejte, neboť v příštích dvou letech naše Slunce dosáhne maxima své aktivity, což slibuje více CME, které pak mohou vyvolat více zemských polárních září.

Štítky: Slunce, Cme, Filament


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »