Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Jasný Tethys a staré prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak staré jsou prstence Saturnu? Nikdo neví zcela jistě. Jednou možností je, že prstence vznikly z hlediska historie Sluneční soustavy poměrně nedávno, možná před pouhými 100 milióny let, když se u Saturnu rozpadl objekt velikosti měsíce. K důkazům mládí prstence patří základní analýza stability prstenců a skutečnost, že prstence jsou tak jasné a poměrně nedotčené četnými impakty malých tmavých meteoritů. Zcela nedávný důkaz ovšem zvyšuje možnost, že některé Saturnovy prstence mohou být staré miliardy let, ba téměř tak staré, jako Saturn samotný. Prohlídka snímků z družice Saturnu, ze sondy Cassini ukazuje, že některé z částic Saturnových prstenců dočasně vytváří shluky a sráží se a částice prstenců efektivně recyklují vynášením čerstvého ledu na povrch. Zde jsou vidět Saturnovy prstence v jejich pravých barvách zobrazeny sondou Cassini v minulém říjnu. Před tmavšími prstenci vidět ledový jasný Saturnův měsíc Tethys, který nejspíše zjasněl po otryskání deštěm ledu z bratrského měsíce Enceladus.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »