Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kresba Prstencové mlhoviny

Uznání a copyright: Frédéric Burgeot

Prstencová mlhovina M57 je planetární mlhovina s jednoduchou symetrií vzdálená asi 2000 světelných let v hudebním souhvězdí Lyra, kterou pozorovatelé dalekohledem dobře znají. Na této pozoruhodné kresbě kosmického prstence jsou náznaky proměnlivých barev a jemných podrobností. Kresba byla pořízena při pozorování s 800 násobným zvětšením za vynikajících podmínek u okuláru čtyřicetipalcového (100 cm) zrcadlového dalekohledu. Originální kresba byla pořízena barevnými tužkami na bílý papír, ale zde je vidět po digitálním naskenování a inverzi palety. Mlhovina měří asi světelný rok a tvoří ji vnější vrstvy odhazované Slunci podobnou umírající hvězdou. Intenzivní ultrafialové záření ze žhavé centrální hvězdy ionizuje atomy plynu a ty pak vytvářejí záři mlhoviny. Ionizovaný vodík přidává červený odstín. Ionizovaný kyslík zase vytváří charakteristickou modrozelenou barvu. Za průměrných podmínek je malým dalekohledem obtížné spatřit centrální hvězdu, ale při tvorbě této umělecké studie Prstencové mlhoviny byla vidět pokaždé.
Oprava: Na chybu ve slově tužka upozornil Pavel Šebík

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57, Sketch


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »