Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kresba Prstencové mlhoviny

Uznání a copyright: Frédéric Burgeot

Prstencová mlhovina M57 je planetární mlhovina s jednoduchou symetrií vzdálená asi 2000 světelných let v hudebním souhvězdí Lyra, kterou pozorovatelé dalekohledem dobře znají. Na této pozoruhodné kresbě kosmického prstence jsou náznaky proměnlivých barev a jemných podrobností. Kresba byla pořízena při pozorování s 800 násobným zvětšením za vynikajících podmínek u okuláru čtyřicetipalcového (100 cm) zrcadlového dalekohledu. Originální kresba byla pořízena barevnými tužkami na bílý papír, ale zde je vidět po digitálním naskenování a inverzi palety. Mlhovina měří asi světelný rok a tvoří ji vnější vrstvy odhazované Slunci podobnou umírající hvězdou. Intenzivní ultrafialové záření ze žhavé centrální hvězdy ionizuje atomy plynu a ty pak vytvářejí záři mlhoviny. Ionizovaný vodík přidává červený odstín. Ionizovaný kyslík zase vytváří charakteristickou modrozelenou barvu. Za průměrných podmínek je malým dalekohledem obtížné spatřit centrální hvězdu, ale při tvorbě této umělecké studie Prstencové mlhoviny byla vidět pokaždé.
Oprava: Na chybu ve slově tužka upozornil Pavel Šebík

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57, Sketch


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »