Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Makemake z vnější Sluneční soustavy

Uznání: European Southern Observatory

Makemake je jedním z největších známých objektů ve vnější Sluneční soustavě. Tento objekt z Kuiperova pásu (vyslovuje se obyčejně makemake) má asi dvě třetiny velikosti Pluta a Slunce obíhá jen o něco dále než Pluto a jeví se jen o něco slabší. Makemake je ovšem na dráze, která je daleko více skloněna vůči rovině ekliptiky, než u Pluta. Tento objekt ve vnější Sluneční soustavě objevil v roce 2005 Mike Brown (Caltech) a pojmenoval ho Makemake podle stvořitele lidstva v mytologii Rapa Nui na Velikonočním ostrově. V roce 2008 byl objekt Makemake klasifikován jako trpasličí planeta v podkategorii plutoidů, což z Makemake činí třetí katalogizovaný plutoid po Plutu a Eris. Makemake je znám jako trochu načervenalý svět s barvami, které naznačují, že je nejspíše pokryt oblastmi zmrzlého metanu. Doposud neexistují žádné snímky povrchu Makemake, takže nahoře je umělecká ilustrace tohoto vzdáleného světa. Pečlivé sledování poklesu jasnosti vzdálené hvězdy, která nedávno byla zakryta Makemake ukazuje, že tato trpasličí planeta má malou atmosféru.

Štítky: Kuiper belt, MakeMake, Plutoid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »