Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Makemake z vnější Sluneční soustavy

Uznání: European Southern Observatory

Makemake je jedním z největších známých objektů ve vnější Sluneční soustavě. Tento objekt z Kuiperova pásu (vyslovuje se obyčejně makemake) má asi dvě třetiny velikosti Pluta a Slunce obíhá jen o něco dále než Pluto a jeví se jen o něco slabší. Makemake je ovšem na dráze, která je daleko více skloněna vůči rovině ekliptiky, než u Pluta. Tento objekt ve vnější Sluneční soustavě objevil v roce 2005 Mike Brown (Caltech) a pojmenoval ho Makemake podle stvořitele lidstva v mytologii Rapa Nui na Velikonočním ostrově. V roce 2008 byl objekt Makemake klasifikován jako trpasličí planeta v podkategorii plutoidů, což z Makemake činí třetí katalogizovaný plutoid po Plutu a Eris. Makemake je znám jako trochu načervenalý svět s barvami, které naznačují, že je nejspíše pokryt oblastmi zmrzlého metanu. Doposud neexistují žádné snímky povrchu Makemake, takže nahoře je umělecká ilustrace tohoto vzdáleného světa. Pečlivé sledování poklesu jasnosti vzdálené hvězdy, která nedávno byla zakryta Makemake ukazuje, že tato trpasličí planeta má malou atmosféru.

Štítky: Kuiper belt, MakeMake, Plutoid


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »