Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Makemake z vnější Sluneční soustavy

Uznání: European Southern Observatory

Makemake je jedním z největších známých objektů ve vnější Sluneční soustavě. Tento objekt z Kuiperova pásu (vyslovuje se obyčejně makemake) má asi dvě třetiny velikosti Pluta a Slunce obíhá jen o něco dále než Pluto a jeví se jen o něco slabší. Makemake je ovšem na dráze, která je daleko více skloněna vůči rovině ekliptiky, než u Pluta. Tento objekt ve vnější Sluneční soustavě objevil v roce 2005 Mike Brown (Caltech) a pojmenoval ho Makemake podle stvořitele lidstva v mytologii Rapa Nui na Velikonočním ostrově. V roce 2008 byl objekt Makemake klasifikován jako trpasličí planeta v podkategorii plutoidů, což z Makemake činí třetí katalogizovaný plutoid po Plutu a Eris. Makemake je znám jako trochu načervenalý svět s barvami, které naznačují, že je nejspíše pokryt oblastmi zmrzlého metanu. Doposud neexistují žádné snímky povrchu Makemake, takže nahoře je umělecká ilustrace tohoto vzdáleného světa. Pečlivé sledování poklesu jasnosti vzdálené hvězdy, která nedávno byla zakryta Makemake ukazuje, že tato trpasličí planeta má malou atmosféru.

Štítky: Kuiper belt, MakeMake, Plutoid


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »