Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity u hnízda kamenů na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, MAHLI

Co je v té hladké půdě na Marsu? Vozítko NASA Curiosity se ke konci října při svém průzkumu kráteru Gale na Marsu zastavilo na místě pojmenovaném Hnízdo kamenů. Hnízdo kamenů je skupina kamenů, která je vidět na snímku vlevo nahoře, hned vedle stožáru Curiosity. Zvláštní pozornosti se těšil neobvykle hladký kousek půdy pojmenovaný Wind Drift, který je vidět vlevo od Curiosity a který byl nejspíše vytvořen marťanským větrem, který foukal jemné částice do brázdy Hnízda kamenů. Na snímku nahoře je v pozadí vpravo nahoře vidět část hory Mt. Sharp a je zvláštní, že i skoro celé vozítko samotné, digitálně rekonstruované z 55 snímků a vymazáním nataženého ramene. Vozítko Curiosity nabralo několik vzorků písku z Wind Drift do přístroje ChMin (Chemistry and Mineralogy Experiment) a do laboratoře SAM (Sample Analysis at Mars) k detailní analýze. Předběžné údaje o půdě ukazují na malé množství jednouhlíkatého organického materiálu, jehož původ není v současnosti znám. I když organický signál by mohl být pouze kontaminací ze Země, tak přesto zůstává vzrušující možnost, že by mohl být z Marsu samotného, takže se budoucí průzkum a výzkum bude na to soustředit.
Poznámka překladatele: Termín "soil" byl přeložen jako půda, a překladatel ji chápe jako mimozemský regolit, v tomto případě na Marsu, což je zmíněno v popisu anglického termínu soil. Viz též APOD 28. listopadu 2011.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013
Původní odkazy na snímky pro jednotlivé měsíce: 12, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12.
Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Mars, Curiosity, Rocknest


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »