Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity u hnízda kamenů na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, MAHLI

Co je v té hladké půdě na Marsu? Vozítko NASA Curiosity se ke konci října při svém průzkumu kráteru Gale na Marsu zastavilo na místě pojmenovaném Hnízdo kamenů. Hnízdo kamenů je skupina kamenů, která je vidět na snímku vlevo nahoře, hned vedle stožáru Curiosity. Zvláštní pozornosti se těšil neobvykle hladký kousek půdy pojmenovaný Wind Drift, který je vidět vlevo od Curiosity a který byl nejspíše vytvořen marťanským větrem, který foukal jemné částice do brázdy Hnízda kamenů. Na snímku nahoře je v pozadí vpravo nahoře vidět část hory Mt. Sharp a je zvláštní, že i skoro celé vozítko samotné, digitálně rekonstruované z 55 snímků a vymazáním nataženého ramene. Vozítko Curiosity nabralo několik vzorků písku z Wind Drift do přístroje ChMin (Chemistry and Mineralogy Experiment) a do laboratoře SAM (Sample Analysis at Mars) k detailní analýze. Předběžné údaje o půdě ukazují na malé množství jednouhlíkatého organického materiálu, jehož původ není v současnosti znám. I když organický signál by mohl být pouze kontaminací ze Země, tak přesto zůstává vzrušující možnost, že by mohl být z Marsu samotného, takže se budoucí průzkum a výzkum bude na to soustředit.
Poznámka překladatele: Termín "soil" byl přeložen jako půda, a překladatel ji chápe jako mimozemský regolit, v tomto případě na Marsu, což je zmíněno v popisu anglického termínu soil. Viz též APOD 28. listopadu 2011.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013
Původní odkazy na snímky pro jednotlivé měsíce: 12, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12.
Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Mars, Curiosity, Rocknest


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »