Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: Měsíc před Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak velký je Jupiterův měsíc Io? Nejvíc soptící těleso ve Sluneční soustavě Io má průměr 3600 kilometrů, což je asi velikost jediné přirozené družice Země. Tento inspirativí pohled na aktivní Io s největší plynovou planetou v pozadí, který na konci milenia zachytila kosmická sonda Cassini při svém průletu kolem Jupiteru, zároveň umožňuje porovnat relativní velikost největší planety. Ačkoliv se Io na snímku nahoře jeví před vířícími jupiterovými mraky, tak ve skutečnosti obíhá kolem Jupiteru jednou za 42 hodin ve vzdálenosti 420 000 kilometrů od jeho středu. To staví Io téměř 350 000 kilometrů nad vrcholky jupiterových mraků, což se přibližně rovná vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Samotná sonda Cassini byla při pořizování obrazových dat od Jupiteru vzdálena asi 10 miliónů kilometrů.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »