Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: Měsíc před Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak velký je Jupiterův měsíc Io? Nejvíc soptící těleso ve Sluneční soustavě Io má průměr 3600 kilometrů, což je asi velikost jediné přirozené družice Země. Tento inspirativí pohled na aktivní Io s největší plynovou planetou v pozadí, který na konci milenia zachytila kosmická sonda Cassini při svém průletu kolem Jupiteru, zároveň umožňuje porovnat relativní velikost největší planety. Ačkoliv se Io na snímku nahoře jeví před vířícími jupiterovými mraky, tak ve skutečnosti obíhá kolem Jupiteru jednou za 42 hodin ve vzdálenosti 420 000 kilometrů od jeho středu. To staví Io téměř 350 000 kilometrů nad vrcholky jupiterových mraků, což se přibližně rovná vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Samotná sonda Cassini byla při pořizování obrazových dat od Jupiteru vzdálena asi 10 miliónů kilometrů.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »