Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Padající hvězdy Geminidy nad Paranalem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Tento týden pršel z radiantu v souhvězdí Blíženců na planetu Zemi každoroční meteorický roj Geminid. Pohled na oblohu pořízený skoro při maximu v časných ranních hodinách 14. prosince pečlivě sestavený z 30 expozic dlouhých 20 sekund z chilské pouště Atacama ukazuje nad Evropskou jižní obsertvatoří Paranal nádherné padající hvězdy - Geminidy. V popředí jsou vidět 4 Velmi velké dalekohledy, 4 pomocné dalekohledy a přehlídkový dalekohled VLT, všechny jsou otevřené a pozorují. Na obloze je vidět jasný Jupiter (vlevo), Orion (vlevo nahoře) a slabé světlo Mléčné dráhy. Prach na oběžné dráze aktivního asteroidu 3200 Phaethon vstupuje do atmosféry rychlostí 22 kilometrů za sekundu jako meteory Geminidy.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Geminids


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »