Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Padající hvězdy Geminidy nad Paranalem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Tento týden pršel z radiantu v souhvězdí Blíženců na planetu Zemi každoroční meteorický roj Geminid. Pohled na oblohu pořízený skoro při maximu v časných ranních hodinách 14. prosince pečlivě sestavený z 30 expozic dlouhých 20 sekund z chilské pouště Atacama ukazuje nad Evropskou jižní obsertvatoří Paranal nádherné padající hvězdy - Geminidy. V popředí jsou vidět 4 Velmi velké dalekohledy, 4 pomocné dalekohledy a přehlídkový dalekohled VLT, všechny jsou otevřené a pozorují. Na obloze je vidět jasný Jupiter (vlevo), Orion (vlevo nahoře) a slabé světlo Mléčné dráhy. Prach na oběžné dráze aktivního asteroidu 3200 Phaethon vstupuje do atmosféry rychlostí 22 kilometrů za sekundu jako meteory Geminidy.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Geminids


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »