Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Padající hvězdy Geminidy nad Paranalem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Tento týden pršel z radiantu v souhvězdí Blíženců na planetu Zemi každoroční meteorický roj Geminid. Pohled na oblohu pořízený skoro při maximu v časných ranních hodinách 14. prosince pečlivě sestavený z 30 expozic dlouhých 20 sekund z chilské pouště Atacama ukazuje nad Evropskou jižní obsertvatoří Paranal nádherné padající hvězdy - Geminidy. V popředí jsou vidět 4 Velmi velké dalekohledy, 4 pomocné dalekohledy a přehlídkový dalekohled VLT, všechny jsou otevřené a pozorují. Na obloze je vidět jasný Jupiter (vlevo), Orion (vlevo nahoře) a slabé světlo Mléčné dráhy. Prach na oběžné dráze aktivního asteroidu 3200 Phaethon vstupuje do atmosféry rychlostí 22 kilometrů za sekundu jako meteory Geminidy.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Geminids


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »