Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Padající hvězdy Geminidy nad Paranalem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Tento týden pršel z radiantu v souhvězdí Blíženců na planetu Zemi každoroční meteorický roj Geminid. Pohled na oblohu pořízený skoro při maximu v časných ranních hodinách 14. prosince pečlivě sestavený z 30 expozic dlouhých 20 sekund z chilské pouště Atacama ukazuje nad Evropskou jižní obsertvatoří Paranal nádherné padající hvězdy - Geminidy. V popředí jsou vidět 4 Velmi velké dalekohledy, 4 pomocné dalekohledy a přehlídkový dalekohled VLT, všechny jsou otevřené a pozorují. Na obloze je vidět jasný Jupiter (vlevo), Orion (vlevo nahoře) a slabé světlo Mléčné dráhy. Prach na oběžné dráze aktivního asteroidu 3200 Phaethon vstupuje do atmosféry rychlostí 22 kilometrů za sekundu jako meteory Geminidy.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Geminids


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »